Sbírkové skleníky - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Sbírkové skleníky


Nacházíte se:
Olomouc
Se slevovou kartou zdarma
Bezbariérový cíl

Sbírkové skleníky ve Smetanových sadech patří k největším v ČR. V palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropiském skleníku každou roční dobu raší, kvetou a přinášejí plody desítky nejexotičtějších druhů rostlin.

Palmový skleník

Největší a nejstarší je palmový skleník, postavený v letech 1927-1930. Rozměry - délkou 72,5 m, šířkou 20 m a výškou 12 m - patří k největším svého druhu v ČR. Na ploše 1.500 m2, určené k pěstování cizokrajné a tropické flóry, mohou návštěvníci obdivovat mimo jiné na 70 kusů různých druhů palem. Dále zde uvidíte např. banánovníky, ibišky, liany, fikusy, citrusy aj. Exotickou flóru doplňuje také cizokrajná fauna - ptáci, ryby, obojživelníci, pavouci - dotvářející nevšední atmosféru skleníku.

Kaktusový skleník

Kaktusový skleník, který navazuje na palmový skleník, byl společně se skleníkem tropické flóry vybudován v 60. letech 20. století. Zdejší sbírka dnes obsahuje úctyhodný počet 3.000 kusů kaktusů a sukulentů ve více než 700 druzích, varietách a formách. Obsahuje kaktusy z Ameriky, aloe a pryžce z Afriky i barevné odrůdy kaktusů z Japonska.

Tropický skleník

 Tento skleník hýří barvami, rozmanitostí tvarů, velikostí rostlin a bohatstvím květů. V pěti propojených bazénech zde například rozkvétají tropické lekníny. Nejhojnější skupinou ve skleníku jsou dekorační ananasovité Bromeliaceae. Nejvýznačnějšími rody jsou Aechmea, Billbergia, Guzmania, Neoregelia, Nidularium, Tillandsia a Vriesea.

Subtropický skleník

Subtropický skleník, původně koncipovaný jako "Izraelská zahrada", bývá podle nejcharakterističtějšího druhu vysázených exponátů nazýván také citrusovým. Návštěvníci se v něm mohou potěšit zejména rostlinami z oblasti Středomoří a Malé Asie. S dnes už běžně známými mandarinkami, citrony a pomeranči se zde střídají i méně známé cedráty, jejichž velké až dvoukilogramové plody se využívají v parfumerii. Díky velkým plstnatým listům přitahuje pozornost také kiwi. Ze zástupců středomořské flóry nechybí fíkovník smokvoň, oliva, vavřín, rozmarýn či velký keř myrty. Najdete zde také granátové jablko neboli marhaník, svatojánský chléb-rohovník aj.

Zavřít

Turistické informace