Zřícenina Otaslavice - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Zřícenina Otaslavice


Nacházíte se:
Otaslavice

Na skalnatém hřebenu nad vsí Otaslavice nedaleko Prostějova stávala od středověku dvojice hradů, vzdálená od sebe asi 80m. Na našem území je existence dvou samostatných hradních objektů, které byly v držení dvou cizích panských rodů, nevídaným jevem.

V dolní části Otaslavic se jako upomínka dolního hradu dochovalo torzo věže, tzv. bergfrit, místními obyvateli zvané hladomorna. Nad půlkou portálu vstupní chodby se nachází kamenný kunštátský znak.

První písemná zmínka o horním hradě v Otaslavicích pochází z roku 1353. Horní Hrad stával na vrcholku úzkého skalního ostrohu nad Otaslavicemi na ploše 65x25m. Skalní ostroh obtéká ze západní a severní strany potok Brodečka. Z hradu se do současné doby nedochovalo žádné povrchové zdivo. Na místě hradu zvaného Sýpky stojí novodobé domy, jejichž stavebním materiálem byl kámen z hradního zdiva. Patrné jsou zbytky základů hradebních zdí na západní straně ostrohu. Dochována je část hradního sklepa pod jedním z domů. Klenba sklepa je ve vstupní části cihlová v hlavním sklepním prostoru kamenná a slouží majitelům domu jako skladovací prostor. Do sklepa se vchází po hliněném schodišti z předsíně domu. Přístup do sklepení není běžně možný, zaleží na domluvě s majiteli domu, kterým slouží jako rekreační objekt.

Tip pro vás

Více tipů na výlet na  Prostějovku.

Zavřít

Turistické informace


798 06 Otaslavice