Naučná stezka Potštátské skalní město


Nacházíte se:
Moravská Brána
Oderské vrchy v okolí Potštátu patří k nádherným, i když méně známým turistickým lokalitám. Návštěvníci zde mohou narazit na Potštátské skalní město, které se rozkládá nad údolím řeky Veličky přibližně 10 km severozápadně od Hranic.

Skalní město je tvořeno z odolných usazených karbonských břidlic, drob a slepenců, proto nečekejte oblé skalní útvary, které jsou typické pro pískovce. Zdejší skalní město má naprosto odlišný ráz, kdy skály místy strmě vyčnívají ze svahů údolí a dosahují výšky i přes 20 m. I díky tomu na skalních stěnách za pěkného počasí spatříte množství vyznavačů skalního lezení, kteří si Potštátské skalní město poměrně oblíbili.

Ta největší skaliska spatříte v těsném sousedství silnice č. 441 nedaleko bývalého pohostinství U tlustého Jana. Nejkrásnější pohled na skály je brzy na jaře, než se skryjí za hustou clonou stromů.  Hostinec si vysloužil své jméno díky neobyčejně korpulentnímu hostinskému, který zde žil v 19. století a musel mít speciální židli. Aby se dostal do vzpřímené polohy, musel si prý pomáhat lanem zavěšeným na háku poblíž výčepního pultu.

Naučná stezka tvoří okruh, který začíná a končí v Potštátu, kde doporučujeme návštěvu místního zámku s expozicí z historie Potštátska. Součástí skalního města je několik set let stará zřícenina hradu Puchart a také pozůstaky základů soukromé rozhledy, kterou si zde vybudoval hrabě Zikmund Desfours-Walderode v roce 1929. Romantické duše určitě okouzlí také malebná vesnička Michalov s dřevěnou zvoničkou. 

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Moravská brána.

Zavřít

Informace o trase


Typ trasy:
naučná stezka
Délka trasy:
12.1 km
Celkové stoupání:
345 m
Celkové klesání:
345 m
Nejvyšší bod:
567 m. n. m.
Nejnižší bod:
361 m. n. m.

Výškový profil