Fort XIII - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Fort XIII


Olomouc

Fort XIII Nová Ulice je součástí mohutného fortového věnce, ojedinělého v celé České republice, součástí slavné vojenské historie města Olomouce.

Stavba fortu začala v roce 1851 na západním předpolí pevnosti s úkolem uzavření tradičního a nejvýhodnějšího místa k útoku na olomoucké hradby: Tabulového vrchu. Na stavbě se podílela soukromá stavební společnost bratří Kleinů, do roku 1854 byl objekt po stavební stránce dokončen.

Fort XIII se svým tvarem a konstrukčním provedením až na detaily nelišil od paralelně budovaných fortů XI (Slavonín - bohužel nepřístupný), XV (Neředín) a XVII (Křelov). V roce 1866, v době prusko rakouské války, byla pevnůstka osazena 26 děly a sloužilo zde 410 mužů. Fort XIII nebyl v roce 1866 ani nikdy později vystaven útoku nepřítele.

Za normálního stavu zde sloužilo 90 vojáků, v době cvičení a manévrů pak kolem 230. Po zrušení pevnostního statutu města Olomouce v roce 1886 již fort sloužil  jako skladiště různého materiálu včetně zbraní a krátký čas v době první Československé republiky dokonce jako plemenná stanice vepřů.

Smutnou kapitolu historie fortu představuje úplný konec války. V květnu 1945 bylo v tomto objektu popraveno 17 vlastenců z Kožušan. Tuto tragickou událost připomíná pamětní deska v místě nálezu hrobu obětí v příkopu fortu.

Fort XIII Nová Ulice je nemovitou kulturní památkou. V současnosti je objekt v soukromém vlastnictví, ale  veřejnosti je přístupný. Návštěvník zde mimo samotný fort uvidí i těžké kusy soudobé vojenské techniky a obří model  olomoucké pevnosti.

 

 

 

Zavřít

Turistické informace


I. P. Pavlova
772 00 Olomouc