Hrádek Lipová nazývaný Špacírštejn - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Hrádek Lipová nazývaný Špacírštejn


Nacházíte se:
Lipová (Konicko)

Hrádek Lipová, který je častěji nazývaný jako Špacírštejn,  je zdrobnělá romantická napodobenina zříceniny hradu, kterou postavil tzv. „z nudy“ jeden z obyvatel nedaleké obce Lipová.

Tím šikovným stavitelem byl pan Zděnek Procházka a stavba hrádku mu zabrala 4 roky, stavět začal v roce 2006 a hrádek dokončil v roce 2010. Většina stavby je  provedena tzv. nasucho - z nasucho skládaných kamenů, pouze nosné části jsou zpevněny maltou. Pan Procházka při stavbě využil kameny sesbírané z okolních polí. 

Střed hrádku tvoří asi 3 metry vysoká kruhová věž s chodbou. V hrádku je malá místnost s dveřmi, sloužící k úschově nářadí.  V těsné blízkosti je ještě jedna kamenná stavba, zásobárna. Celý areál je udržován. Seče se zde tráva, vysazují se květiny a okrasné dřeviny.

Stavba je opravdu mistrovským dílem – pan Procházka dostál mottu, které zde sám do kamenné desky vytesal: „Každý člověk by měl v životě stvořit mistrovské dílo.“

Kde hrádek najdete?

Počítejte s tím, že při jeho hledání si užijete i trochu napětí, protože k němu nevede žádné turistické značení. Ale možná Vám pomůže, že hrádek leží uprostřed motokrosové trati, kterou využívají místní motocyklisté. 

 Více informací o regionu naleznete na Konickukteré je součástí Hané.

 

Zavřít

Turistické informace


Nedaleko obce Lipová (Konicko)

Víte že


  • V roce 2021 získal hrádek Špacírštejn 1. místo v kategorii Neobjevený skvost v rámci ankety Ceny Olomouckého kraje.