Unikátní stavba ze 13. století je jednou z vůbec nejstarších a nejvýznamnějších staveb v regionu.
Kostel patří k vynikajícím památkám středověkého stavitelství z poloviny 13.stol. Tato stavba je jedinou ukázkou přechodného stylu románsko - gotického na Jesenicku, která se zachovala bez pozdějších přístaveb ve své původní podobě.
Na malé kněžiště obdélníkového tvaru s křížovou klenbou je připojena loď téhož půdorysu.V Kněžišti jsou na třech konzolách zachována figurální zobrazení lidských hlav. Strop byl dřevěný a pravděpodobně byl pomalován obrazy.
Původně byl kostel zasvěcen sv. Kříži, sv. Barboře a sv. Heleně. Je tak více než pravděpodobné, že sochy sv. Barbory a sv. Heleny, které se v osučasné době nacházejí v Horní kapli na zámku Jánský Vrch v Javorníku, pocházejí právě ze hřbitovního kostela.
O osudech vzhledu kostela v následujících stoletích chybí zprávy až do 1651, kdy se o něm ve vizitačním protokolu praví, že byl zděný jen v kněžišti, kdežto strop a střecha byly ze dřeva. Podle podobné zprávy z r. 1666 byla na střeše červeně natřená dřevěná věž se 3 zvony. Hlavní oltář byl oddělen zelenou mřížkou, byl ozdoben tabulovými obrazy a krásnými sochami. Rovněž kazatelna stojící u zdi uprostřed kostela byla pomalována obrazy.
Po vystavění nového kostela v centru města sloužil kostelík dále jako hřbitovní.
Až nezvykle zachovalé a unikátní malby, a především pak fresky představující biblické příběhy, zachránili restaurátoři na stěnách ve hřbitovním kostele v Javorníku. Po dlouholeté obnově kostela sv. Kříže se umělecky velmi kvalitní středověké i renesanční nástěnné malby zrestaurovaly, a kostel je od slavnostního otevření na konci června 2024 zpřístupněn také široké veřejnosti.
Pravidelné prohlídky s průvodcem se konají vždy ve středu, pátek a sobotu, o letních prázdninách každý den.
O prohlídkách se můžete více informovat v IC.