Křížový vrch Jeseník - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Křížový vrch Jeseník


Nacházíte se:
Jeseník

 Křížový vrch (671 m n. m.) -  je symbolické pojmenování z doby, kdy zde stála dřevěná kaplička s obrazem Ježíše Krista, ke kterému věřící jako pokání za své hříchy nosili dřevěný kříž z Frývaldova (nyní Jeseníku). Dnes tady najdete skvělou restauraci.

Pokud byste si  chtěli prohlédnout kapli Sv. Anny, můžete si půjčit klíče právě v restauraci. Dříve toto místo nebylo zarostlé stromy a již v 17. století zde stávala na tzv. Kravské louce dřevěná kaplička až do 19. století. Sedlák Neugebauer ze Streitové zde pak postavil kapličku novou a nechal do ní z olomouckého Svatého Kopečku umístit obraz Matky Boží. Na popud frývaldovského kaplana Gotharda Saxe byla roku 1845 uspořádána sbírka a díky štědrosti frývaldovských občanů vystavěna na tomto místě kaple zděná, která byla v roce 1847  dekretem brněnského gubernia uznána jako kostel Svaté Anny. 

Tip: Každoročně, 26. července na svátek Sv. Anny, se tady koná bohoslužba a pouť. 

Na křížový vrch se dostane po 2 trasách z Jeseníku. První trasa vede modrou značkou od autobusového nádraží přes Smetanovy sady, okolo známých pomníků postavených na počest nejslavnějšího slezského rodáka Vincence Priessnitze. Po 2 km chůze krásnou lesní pěšinou podél zbytků sáňkařské dráhy budete u cíle. Druhá varianta je neznačená, ale užívaná cesta: vede od kina přes kamenný most z r. 1911 ulicí K. Čapka přímo vzhůru přes příkrou stráň. Na jejím konci je třeba se zastavit, otočit se a potěšit nádherným výhledem na Rychleby, lázeňské vrchy, lázně a město, dále pak pokračovat stoupáním lesem k chatám - cesta je kratší, ale těžší o prudší stoupání. Jsou ještě dvě cesty na Křížový vrch a to jak po červené turistické značce z Jeseníku, ale ta se musí sejít s modrou značkou a 0,5 km se po ní vrátit, nebo z Dětřichova osadou Streitová.

Zavřít

Turistické informace


Za Pilou 6, 790 01 Jeseník