Likérka a destilerie Ullersdorf - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Likérka a destilerie Ullersdorf


Nacházíte se:
Maršíkov

V oblasti Jeseníků  jsou ovocné destiláty jedním z tradičních způsobů zpracování ovoce. Likérka využívá pouze místní ovoce - zcela typickým druhem toho jesenického jsou např. jeřabiny. Vyrábí také destiláty z jablek, která mají v celé České republice velkou tradici a jedná se o jednu z nejkvalitnějších surovin vůbec. Většinu ovoce získávájí od místních pěstitelů a sběračů.

Díky příznivému klimatu a dobré půdě pro pěstování ovoce, se celé oblasti, kde se líkérka nachází, v minulosti přezdívalo „Severomoravská ovocná komora“. Již v německé minulosti kraje se však drobní výrobci specializovali také na speciální pálenky z drobného ovoce (z malin, šípku, rybízu, jeřabin) a likéry z místních bylin.

Celý provoz je umístěn v prostorách tzv. Maršíkovského mlýna u Velkých Losin. Jedná se o jeden z nejstarších mlýnů v Podesní a první zmínky o něm se vážou k roku 1584. Mlýn ztratil svoji původní funkci v 80. letech 20. století a jeho provoz nebyl obnoven.

Jesenická likérka a destilerie Ullersdorf navazuje na tradici již zaniklých výrobců ovocných destilátů a likérůz Vikýřovic, ze Šumperku a  z Krnova.

Tip

V likérce je možná také exkurze a degustace.

Zavřít

Turistické informace


Maršíkov 67, 788 15 Velké Losiny