Moravské divadlo Olomouc


Nacházíte se:
Olomouc

Moravské divadlo Olomouc je stálou českou divadelní scénou již od roku 1920, kdy v budově na dnešním Horním náměstí navázalo na devadesát let starou historii Königliches städtisches Theater.

S dějinami olomouckého divadla je spojeno mnoho významných jmen. Patří k nim např. hudební skladatel Gustav Mahler, operní pěvci a členové opery Národního divadla v Praze - Eduard Haken a Beno Blachut, divadelní režisér Oldřich Stibor, herec Josef Bek (známý jako vysloužilý voják Martin Kabát z filmu Hrátky s čertem) či herec František Řehák (známý z Menzelova filmu Rozmarné léto, kde ztvárnil postavu abbého).

Klasicistní budovu Moravského divadla Olomouc postavil, podle plánu vídeňského architekta Josefa Kornhäusela, v roce 1830 stavitel Karel Biefeld. Hlediště a fasádu divadla upravil v letech 1940-41 architekt Karel Fischer. Výzdoba tympanonu je dílem sochaře Vojtěcha Hořínka. Dnes budova patří mezi významné nemovité kulturní památky.

Každoročně v květnu probíhá v Moravském divadle Olomouc jeden z největších mezinárodních festivalů v ČR - Divadelní Flora.

Turistické informace


Tř. Svobody33
779 00 Olomouc