Moravské divadlo Olomouc - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Moravské divadlo Olomouc


Nacházíte se:
Olomouc
Bezbariérový cíl

Dopřejte si kulturní zážitek v podobě klasických činoherních představení i novodobých inscenací, slavných oper a operet nebo baletní performance. 

V baletním souboru působí řada vynikajících tanečníků z celého světa, vč. japonské sólistky Yui Kyotani – držitelky české divadelní ceny Thálie. V činoherním repertoáru najdete jak klasická dramata světových velikánů, tak i moderní inscenace a díla z vlastní autorské tvorby.

Každoročně v květnu probíhá v Moravském divadle Olomouc jeden z největších mezinárodních festivalů v ČR - Divadelní Flora. A ani v době letních divadelních nebudete strádat díky open air představením těch nejoblíbenějších titulů. 

Slavná jména historie

S dějinami olomouckého divadla je spojeno mnoho významných jmen. Patří k nim např. hudební skladatel Gustav Mahler, operní pěvci a členové opery Národního divadla v Praze - Eduard Haken a Beno Blachut, divadelní režisér Oldřich Stibor, herec Josef Bek (známý jako vysloužilý voják Martin Kabát z filmu Hrátky s čertem) či herec František Řehák (známý z Menzelova filmu Rozmarné léto, kde ztvárnil postavu abbého).

Architektura

Klasicistní budovu Moravského divadla Olomouc postavil, podle plánu vídeňského architekta Josefa Kornhäusela, v roce 1830 stavitel Karel Biefeld. Hlediště a fasádu divadla upravil v letech 1940-41 architekt Karel Fischer. Výzdoba tympanonu je dílem sochaře Vojtěcha Hořínka. Dnes budova patří mezi významné nemovité kulturní památky.

Historickou budovu divadla najdete na Horním náměstí, v samém centru města.

 

Zavřít

Turistické informace


Tř. Svobody33
779 00 Olomouc

Víte že


  • Moravské divadlo Olomouc je stálou českou divadelní scénou již od roku 1920, kdy v budově na dnešním Horním náměstí navázalo na devadesát let starou historii Königliches städtisches Theater.