Šumperk - živá brána Jeseníků - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Šumperk - živá brána Jeseníků


Nacházíte se:
Šumperk

Úchvatná architetura, tajuplná historie, tradiční i netradiční kavárenský život - vítejte v Šumperku!

 Vídeňské stopy

Historie města Šumperk sahá už do 13. století. Největšího rozmachu se ale dočkalo o mnoho let později. Díky ideálním přírodním podmínkám pro pěstování lnu se v 19.století stalo centrem textilní výroby. Během průmyslové revoluce vzniklo ve městě na dvacet lnářských a hedvábnických továren. Jejich majitelé si v té samé době začli budovat svá sídla -  honosné vily a paláce. Inspiraci nacházeli především v hlavním městě tehdejšího Rakouska-Uherska, a tak se ještě i dnes můžete setkat s označením Šumperku jako s „Malou Vídní“…  

Náš tip:

Pokud si chcete prohlédnout nejvýznamnější noblesní budovy zlaté éry města, vydejte se na trasu o délce 2 km „Po stopách malé Vídně“.  Šumperk také můžete obdivovat z ptačí perspektivy - výhledy z radniční věže stojí za to.

Kde žily čarodějnice?

Šumperk se stal ve svých dějinách centrem ještě dalších významných historických událostí. Bohužel, neblaze proslul čarodějnickými procesy z let 1697 až 1694. Pokud se chcete dozvědět více o řádění známého inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, jemuž padlo za oběť, mj.,  25 nevinných  šumperských občanů včetně děkana Kryštofa Alise Lautnera známého z románunu Kladivo na čarodějnice, vydejte se po trase „Kde v Šumperku žily čarodějnice“, a zavítejte také do Expozice čarodějnických procesů.  

Šumperk žije!

Dnes je Šumperk živým městem, kde se koná mnoho významných, dokonce i mezinárodních, akcí.  Namátkou je to již tradiční a oceňovaný Blues Alive. Nechte se také zlákat vynikající a originální nabídkou mnoha šumperských kaváren a restaurací, které se dokonce staly součástí prestižních gastroprůvodců po ČR. 

Zajímá vás kuriózní způsob vzniku požáru Šumperka v roce 1669? Víte, kde se nacházela šatlava a kudy odcházeli odsouzenci v čarodějnických procesech na svou poslední cestu? Informační centrum Šumperk nabízí možnost vydat se na komentovanou prohlídku městem. O letních prázdninách je to např. každou neděli v 11h.

Tip na ubytování

Hotel Perk

 

Pár tipů i v blízkém okolí:

Na nejmenší návštěvníky čeká v červenci a srpnu v minigalerii IC Šumperk prázdninová dílnička s možností tisknutí pohlednic na mini lisu a výrobou vlastních suvenýrů ze Šumperka. Postavy ze stopovací hry Šumperkem v příbězích ožijí v divadélku. Součástí prázdninové dílničky bude i malá herna s ukázkou originálních stavebnic regionální firmy Domeczech ze Šumperka.

Rozhledna na vyhlídkovém vrchu Háj

Andělské stezky a Andělárium

Čarovný les

 

 

 

Tipy v okolí


Turistické cíle

Ubytování

Stravování

Akce

Zavřít