Zámek Sobotín - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Zámek Sobotín


Sobotín

Zámek v malé obci Sobotín je nyní součástí hotelového Resortu Sobotín.

Z historie objektu

V podhorské obci Sobotín, o níž se první písemné prameny zmiňují v polovině 14. století, nikdy nesídlil žádný historicky významný rod. Přesto v ní stojí honosný zámek, připomínající lepší časy kraje spojeného s těžbou železné rudy a jejím zpracováním.

V 19. století se Sobotín stává jedním ze středisek nastupující průmyslové revoluce poté, co v něm nechal pán z Loučné hrabě Mitrovský postavit továrnu na zpracování železa. Panství i s podnikem od něj pak koupili bratři Kleinové zabývající se výstavbou železnic a díky jejich podnikatelskému umění železárny jen vzkvétaly.

Tak mohli Kleinové v 80. letech 19. století provést náročné stavební úpravy budovy bývalé zbrojovky, předělané už dříve na rodové sídlo. Z jednoposchoďového objektu o tvaru písmene L vznikl romanticky pojatý zámek a kolem něj park, ve kterém najdeme řadu exotických dřevin i rybník.

Kleinové byli později za své zásluhy povýšeni do šlechtického stavu, jejich potomci ale už takové úspěchy neměli a sobotínská stopa rodu se ztrácí po II. světové válce a nástupu komunistické strany k moci. V 50. a 60. letech minulého století sloužil sobotínský zámek místnímu národnímu výboru a koncem 70. let došlo k rekonstrukci, po níž se z něj stalo rekreační středisko ostravských horníků z dolu Dukla.

Po pádu komunistického režimu přešel objekt do vlastnictví následnické společnosti po státním podniku Ostravsko - karvinské doly. Ta se zámek několik let marně snažila prodat, až jej v roce 2012 koupili manželé Hrochovi, provozující Zábavní a gastronomické centrum Maják v Šumperku. Hrochovi už nechali ošetřit a upravit dřeviny v parku a zprovoznili Motorest Permoník, který je součástí areálu. Ze zámku byl vybudován čtyřhvězdičkový hotel včetně wellness centra a dalších služeb.

 

Zavřít

Turistické informace


Zámek Sobotín
Sobotín 53
788 16 Sobotín