Jízda králů v Doloplazích - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Jízda králů v Doloplazích


Nacházíte se:
Doloplazy (Olomoucko)

Tradiční lidová slavnost Jízda králů je v Doloplazích pořádána již přes třicet let.

Družina asi dvaceti jezdců si nejdříve vyžádá od rodičů chlapce, který má dělat krále. Poté co nasedne na koně, s růží v ústech, aby se nemohl prozradit hlasem, objedou stavení ve vesnici a královi vyvolávači vyžadují po obyvatelích potraviny i seno pro koně. Tak jako tomu bylo kdysi při vybírání daně pro krále.

K jezdcům na koních se postupně přidají členové pořádajícího souboru Olešnica i zahraniční hosté. Vytvoří tak průvod, který projde vesnicí a skončí u kulturního domu, kde proběhne odpolední vystoupení souborů. 

Zavřít

Turistické informace


Doloplazy

Víte že


  • Dnešní Jízdy králů v několika obcích na Moravě jsou jen torzem někdejšího výskytu letnicového obřadu. Ten byl kdysi obecně rozšířený nejen na Moravě a Čechách, ale i v mnoha dalších evropských zemích.
  • Na Moravě, zejména na Hané, podložili tomuto zvyku pověst o králi Ječmínkovi, jinde historickou událost z roku 1469, kdy král Matyáš, po porážce Jiřím Poděbradským u Uherského Hradiště, prchal přestrojen v dívčích šatech do Uherského brodu a odtud déle podzemní chodbou do Uher.