Odkud se ve Velkých Losinách vzaly pralinky... - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Odkud se ve Velkých Losinách vzaly pralinky...


Nacházíte se:
Velké Losiny
Pro rodiny s dětmi

Velké Losiny jsou známé díky unikátní ruční papírně, ojedinělému termálnímu parku nebo zámku, který "proslavily" čarodějnické procesy. Čím dál tím častěji se ale do Velkých Losin jezdí za... úchvatnými čokoládovými (nejen) pralinkami! Jejich příběh nám přiblížila majitelka firmy Velkolosinké pralinky, paní Jana Kašparová.

Jak to vše začalo…

Na základě dětských holčičích snů o vlastní cukrárně a po první pokusech domácího pečení pro kamarádky a známé v garáži jsem svou první výrobnu a malé sezónní posezení otevřela v nájemních prostorech v r. 2014. Začalo se nám dařit a před dvěma lety jsme vybudovali vlastní zážitkový areál s výrobnou a vnitřním i venkovním kavárenským posezením v blízkosti losinského zámku. Letos jsme oslavili 9. narozeniny výrobny a cukrárny Velkolosinských pralinek.

Proč jste začala podnikat právě ve Velkých Losinách? 


Jsem místní rodačka a chtěla jsem působit ve Velkých Losinách, aby nejen srdce, ale i peníze zůstaly tady. Nechtěla jsem za prací dojíždět a chtěla jsem nabídnout práci i zážitky místním. Věřila jsem, že i ostatní si k nám cestu najdou.

Co byste přímo ve Velkých Losinách nebo v nejbližším okolí doporučila k návštěvě?


Kromě „nás“ ve Velkých Losinách stojí za návštěvu a poznání ruční papírna, zámek a procházka po lázních, hlavně v době květu rododendronů. Celé toto místo je protknuto historií a příběhy, známé i díky rodu Žerotínů a čarodějnických procesů. Jsme v podhůří jesenických hor, kde je také spousta možností - v zimě na lyže, v létě na kola. V okolí jsou další vlastivědné zajímavosti jako Maršíkov, Sobotín, Loučná nad Desnou atd. Takže naše lokalita určitě stojí za návštěvu.

Jaká je vaše nejoblíbenější příchuť čokolády? Do jaké kombinace byste nikdy nešla?


Ráda střídám chutě, nebráním se novým zážitkům, proto stále vymýšlím nové kombinace a příchutě. Co nemusím, to je následovat trendy za každou cenu - třeba salámové a hodně slané příchutě.

Chtěla bych Vás poprosit o Vaše tipy na turistická místa v Olomouckém kraji, která máte Vy osobně ráda, nebo Vás třeba mile překvapila…


Já jsem opravdu místní patriot, miluju naše nejbližší okolí. Nevyhledávám „nejprofláklejší“ zajímavosti a pamětihodnosti. Nejmilejší je mi hora Vozka s nádherným výhledem na Jeseníky, také jako součást pověstí a mého osobního příběhu. Mám ráda údolí řeky Desné, od velmi unikátní vodní nádrže Dlouhé Stráně až po poslední její rameno, kam chodím na procházky se psy. Pro relax s přáteli ráda navštěvuju Zámecký Resort Sobotín - skvělý wellness, služby i park.

Máte nějaký zajímavý, vtipný zážitek se zákazníkem?


Každý den se s nějakým setkávám 😊 Od přeřeků u jmen zákusků typu tartaletka - tatratelka- tartalenka až po dotazy, jestli ten koláč popsaný na cedulce jako čokoládový je opravdu čokoládový. Většinou je to milé a vtipné, občas škodolibé, sladkokyselé jako sám život, je to prostě práce s lidmi a zážitky.

Na co byste pozvala návštěvníky k vám do pralinkárny? Chystáte nějaké novinky?


Všechny naše ať už pralinky, zákusky nebo koláče připravujeme z poctivých surovin:  z másla, z čerstvých vajec a podle tradičních rodinných receptů. Nabízíme tradiční české zákusky. Nejoblíbenější jsou větrníky, trubičky a koláče. Nebráníme se ale ani novým a mezinárodním vlivům, takže u nás najdete i výše zmíněné tartaletky, panna cotty, Pavlova aj. Chystáme do sortimentu zařadit i 4 druhy pravých nugátů na váhu. Přijeďte a ochutnejte!

 

Zavřít

Turistické informace


Zámecká 261, Velké Losiny