Olomoucká radnice a orloj


Nacházíte se:
Olomouc

Budova radnice je čtyřkřídlá, s vnitřním dvorem uprostřed. Z jižní fasády vystupuje arkýř gotické kaple svatého Jeronýma. V interiéru se dochovala řada původních klenutých místností, včetně slavnostního sálu.

Olomoucký orloj je zasazen do severní fasády radnice. Dnešní podoba orloje je z 50. let 20. století a je zajímavým dokladem propagandistické role tehdejšího oficiálního umění. Mozaiková výzdoba sestává z medailonů na bočních stranách výklenku, znázorňujících práce charakteristické pro jednotlivé měsíce v roce, a kalendáře, který uvádí data událostí považovaných tehdejší komunistickou propagandou za významné. Ve vrcholu výklenku uplatnil Karel Svolinský, autor návrhu, folklorní motiv jízdy králů.

První písemná zmínka o původním orloji pochází z roku 1519. Orloj byl během své historie několikrát přebudováván a vybavován různými druhy pohyblivých loutek. Umělecky nejhodnotnější zřejmě byla jeho barokní úprava podle návrhu malíře Jana Kryštofa Handkeho. Nejstarší části dnešního orloje pocházejí z roku 1898, kdy byl orloj vybaven heliocentrickým ciferníkem. Orloj byl poškozen událostmi 2. světové války a kompletně přebuván v letech 1947-1955 Karlem Svolinských.

Turistické informace


Horní náměstí
779 11 Olomouc
Provozní doba

po–ne 11.00 a 15.00 (věž + kaple otevřeny celoročně) | Na objednávku lze zajistit i prohlídku obřadní síně.

Vstupné

Věž + kaple: Plné 15 Kč | Snížené 10 Kč
Prohlídka s obřadní síní: 30 Kč