Olomoucká radnice a orloj - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Olomoucká radnice a orloj


Nacházíte se:
Olomouc

Budova radnice je čtyřkřídlá, s vnitřním dvorem uprostřed. Z jižní fasády vystupuje arkýř gotické kaple svatého Jeronýma. V interiéru se dochovala řada původních klenutých místností, včetně slavnostního sálu.

Budouva radnice, jako jedna z mála v ČR, slouží svým účelům - tedy jako sídlo úředníků magistrátu - dodnes.

Olomoucký orloj je zasazen do severní fasády radnice. Dnešní podoba orloje je z 50. let 20. století a je zajímavým dokladem propagandistické role tehdejšího oficiálního umění. Jedná se o ukázku díla socialistického realizmu. Mozaiková výzdoba sestává z medailonů na bočních stranách výklenku, znázorňujících práce charakteristické pro jednotlivé měsíce v roce, a kalendáře, který uvádí data událostí považovaných tehdejší komunistickou propagandou za významné. Ve vrcholu výklenku uplatnil Karel Svolinský, autor návrhu, folklorní motiv jízdy králů.

První písemná zmínka o původním orloji pochází z roku 1519. Orloj byl během své historie několikrát přebudováván a vybavován různými druhy pohyblivých loutek. Umělecky nejhodnotnější zřejmě byla jeho barokní úprava podle návrhu malíře Jana Kryštofa Handkeho. Nejstarší části dnešního orloje pocházejí z roku 1898, kdy byl orloj vybaven heliocentrickým ciferníkem. Orloj byl poškozen událostmi 2. světové války a kompletně přebuván v letech 1947-1955 Karlem Svolinským.

V budově radnice se nacházejí expozice k historii města, orloje a radnice. Všechny expozice jsou volně přístupné během úředních hodin magistrátu a v rámci prohlídek "Olomouc v kostce s průvodcem" spojených s výstupem na radniční věž.

Olomouc je nádherné město, proto si v jeho centru  určitě nenechte ujít další atraktivní místa se zajímavou historií.

Zavřít

Turistické informace


Horní náměstí
779 11 Olomouc