Památník Adolfa Kašpara - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Památník Adolfa Kašpara


Nacházíte se:
Loštice
Se slevovou kartou zdarma

Expozice věnovaná historii Loštic a osobnosti významného výtvarníka. Malíř Adolf Kašpar trávil mezi Jeseníky a Hanou letní měsíce, muzeum má v domě, ve kterém pobýval.

Památník Adolfa Kašpara v Lošticích nese jméno významného výtvarníka, rodáka z nedalekého Bludova. Kašpar se svou rodinou ve městě tvarůžků pobýval vždy v letních měsících mezi lety 1911 až 1932 a muzeum se nachází přímo v domě, v němž bydlel, a který si také nechal postavit podle vlastního návrhu.

Muzeum ilustrátora a výtvarníka a mimo jiné tvůrce obrázků ke knize Boženy Němcové Babička vzniklo v 70. letech minulého století. Díky rozsáhlé rekonstrukci opět získal dům nádech doby, kdy v něm Adolf Kašpar maloval, vypovídající je především samotný jeho ateliér.

V památníku Adolfa Kašpara mohou dnes zájemci vidět písemnosti a snímky z umělcova života, kolekci jeho děl včetně návrhů ilustrací Babičky i další knihy, které svými obrázky vyzdobil.

Pohled do historie města

S historií Loštic se může návštěvník seznámit v malé komorní expozici umístěné v přízemí Památníku. Expozice zahrnuje několik předmětů, které připomínají pravěký vývoj na území města. Jedná se o soubor unikátní keramiky s povrchem pokrytým puchýřky, tzv. loštické poháry.

V expozici je dále připomenuta loštická židovská komunita, jejíž osud byl tragicky ukončen za 2. světové války. Unikátem je ručně malovaná půdorysná mapa z roku 1727 s vyznačením domů židovského městečka i se synagogou.

Památník je součástí Vlastivědného muzea Šumperk a bývá také místem konání řady uměleckých i tématických výstav.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokalit Bouzovsko a Litovelské Pomoraví.