Synagoga byla přestavěna v letech 1805 - 1806 v klasicistním slohu. Sloužila, nejen k bohoslužebným účelům, ale plnila také například funkci studovny a školní účebny.
Synagoga na nynějším místě stojí od roku 1727. V roce 1805 její dřevěná část vyhořela a byla přebudována do dnešní prosté klasicistní podoby. V současné době se zde pořádají koncerty a výstavy. Synagogální lavice jsou symbolickým památníkem obětem holocaustu z Loštic, Mohelnice, Úsova a Litovle.
První historická zmínka o usazování Židů v Lošticích pochází z r. 1544. První dřevěná synagoga zde byla vystavěna již kolem r. 1560. V letech 1805 - 1806 dochází k rozšíření nové synagogy a k její úpravě v klasicistním slohu. V této podobě se budova dochovala do současnosti. V polovině 19. století žilo v Lošticích 483 Židů, což představovalo 17% obyvatel. Z 59 obyvatel, kteří byli v roce 1942 transportováni do koncentračních táborů, přežili a do Loštic se vrátili jen tři. V červnu 2003 byla v synagoze odhalena pamětní deska obětem holocaustu. V r. 2006 byla zahájena první etapa stavebních úprav. V r. 2011 zde byla otevřena stálá muzejní expozice a knihovna Otty Wolfa. Sdružení Respekt a tolerance ve spolupráci s majitelem objektu městem Loštice v synagoze pravidelně pořádá výstavy, koncerty, besedy a vzdělávací programy pro školy.
Synagoga je přístupná veřejnosti o víkendech a o svátcích od 13 do 17 hodin, nebo po předchozí dohodě.
Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokalit Bouzovsko a Litovelské Pomoraví.