Sezónní nabídka - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Olomoucký kraj, vaše místo pro pohádkovou zimní dovolenou.

Skvělá lyžovačka


Ski areál Červenohorské sedlo

Ski areál Červenohorské sedlo patří po právu mezi nejnavštěvovanější lyžařská střediska v Jeseníkách. V lyžařském areálu je více než 6 km sjezdových, vzájemně propojených tratí s rozmanitou obtížností. Sjezdovky obsluhuje čtyřsedačková lanovka s bublinou, 8 lyžařských vleků včetně dětského pohyblivého koberce v lyžařské školce. Na milovníky adrenalinu čeká špičkový snowpark na protilehlých jižních svazích. 

Červenohorské sedlo je také ideálním východiskem pro běžecké lyžování. Běžecké tratě se zde rozbíhají na obě strany Hrubého Jeseníku.

Ski areál Praděd

Ski areál Praděd nazývaný „Moravským ledovcem“ je nejvýše položeným střediskem v České Republice. Ovšem areál láká především svými přírodními krásami a vynikajícími podmínkami. Jako jediné středisko v Jeseníkách nedisponuje zasněžovacím systémem a lyžuje se zde výhradně na přírodním sněhu, v nedotčené přírodě CHKO Jeseníky. 

Vhodné podmínky k lyžování zde naleznou jak začínající a pokročilí lyžaři, tak vyznavači snowboardingu. Areál disponuje osmi sjezdovkami s jednotným odbavovacím systémem. Díky své poloze poskytuje návštěvníkům vynikající sněhové podmínky 5 až 6 měsíců v roce. 

Na své si přijdou i běžkaři! Jsou zde upravovány tratě jak na klasiku, tak na skate.

Zobrazit více nabídek

Ski areál Kouty nad Desnou

Jedno z nejmladších lyžařských středisek u nás nabízí téměř 12 kilometrů sjezdovek pro rekreační lyžaře i fajnšmekry a také 2 freeridové zóny. Ski areál Kouty nabízí komfortní, bezpečné lyžování a k tomu nejdelší sjezdovku na Moravě. Děti a začínající lyžaři mohou využít pojízdného pásu v areálu lyžařské školy.

Myslí zde i na běžkaře, kterým zajišťují úpravu běžeckých stop v nadmořské výšce 1100 – 1300 m, s možností návštěvy horní nádrže Dlouhé stráně.

Horský areál Kraličák

Horský areál Kraličák je jedním z nejlepších rodinných areálů v Jeseníkách. Díky propojení lyžařských středisek Stříbrnice a Hynčice pod Sušinou vznikl kolem vrcholu kopce Štvanice areál, který lyžařům a snowboardistům nabízí přes deset kilometrů sjezdovek. Středisko disponuje vyhřívanou  6-ti sedačkovou lanovkou s bublinou, 2-sedačkou a jedním vlekem.

Nejmenší lyžaři si užijí Funpark s unikátními krytými pojezdovými pásy. Mimochodem letošní novinkou je 150 m krytý pojízdný pás, který nově propojuje stříbrnickou a hynčickou stranu střediska. Ale nemusíte jen lyžovat. Užít si můžete i kupu zábavy na kilometr dlouhé bobové dráze se dvěma karusely a unikátním dojezdem tunelem. V okolí střediska je navíc 70 km běžeckých tras. 

Ski areál Ramzová

K nejoblíbenějším zimním, hlavně rodinným centrům v Jeseníkách patří Ski areál Ramzová. Je to tradiční, kompaktní středisko s dlouhou historií. Sedačkovou lanovkou se jako jedinou na Moravě dostanete na vrcholy Jeseníků. V současné době provozují čtyřsedačkovou lanovou dráhu z Ramzové na Čerňavu, dvousedačkovou lanovou dráhu z Čerňavy na Šerák a tři lyžařské vleky. Celkem 7 sjezdovek v celkové délce přes 8 km nabízí vyžití pro náročné lyžaře i začátečníky. 

Skvělé lyžování kousek od Olomouce

Ski areál Hlubočky najdete nedaleko města Olomouc na rozhraní pohoří Nízký Jeseník a Oderské vrchy. Areál je vhodný zejména pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře, ale na své si přijdou i zdatní lyžaři. V areálu jsou 2 červeno-modré sjezdovky a 1 modrá, přeprava je zajištěna 4 vleky. Využít můžete služeb lyžařské a snowboardové školy, nebo si půjčit vybavení. Bonusem je speciální vyhřívaná herna pro děti. U sjezdovky je bezplatné parkoviště.

Ski areál Hrubá Voda nabízí téměř 3 kilometry sjezdovek všech obtížností, 4sedačkovou lanovku, 4 vleky včetně moderního dětského pásu pro nejmenší a večerní lyžování na dvou sjezdovkách. Přichystáno je 6 tratí o délce 250 – 1 020 metrů. Využít můžete služeb lyžařské školy včetně půjčovny a ski servisu. Mimo lyžování si můžete také užít celoroční bobovou dráhu.

V bílé stopě


Jesenická lyžařská magistrála

Pomyslnou páteří zimních Jeseníků je tzv. Jesenická lyžařská magistrála s více než 100kilometrovou délkou, spojující východ jesenických hor se sousedními Rychlebskými horami a Králickým Sněžníkem. Náruživí vyznavači bílé stopy díky výhodnému rozmístění horských chat ji zvládnout celou tzv. nalehko, jen s nejnutnějším denním občerstvením a oblečením. Ovšem výjimečné zážitky si můžete dopřát i v lyžařských okruzích, které hravě zvládnete jako jednodenní výlet.

Bílé stopy v okolí Paprsku

Běžecké stopy v okolí Horské chaty Paprsek patří mezi milovníky běžeckého lyžování k těm nejoblíbenějším. Široko daleko nenajdete lépe upravenou síť běžkařských okruhů - najdete jich tady 10  v celkové délce 79 km a jejich názvy jsou doslova jako z pohádky - dáte přednost  Pralince, Pohádce, nebo raději Medvědí boudě?

Zobrazit více nabídek

Lyžařské běžecké trasy Skřítek

Oblíbená lokalita Skřítek je velmi vyhledávaná turisty nejen pro svoji dostupnost, ale hlavně jako nástupní místo na hřeben Hrubého Jeseníku a Jesenickou lyžařskou magistrálu. Lokalita Skřítek vám nabídne pět okružních tras a at´ už se vydáte na Bílý nebo Modrý okruh, projedete se trasou Závora nebo Ztraceným okruhem, určitě si užijete krásnou vyjíždku. Trasy jsou různé náročnosti, jsou ideální jak pro začínající běžce, rodiny s dětmi, tak i zkušenější lyžaře.

Kolem obdivované vodní elektrárny

Mezi exkluzivní zimní výlety v Jeseníkách patří bezpochyby návštěva Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Pohledy na její zamrzlou hladinu, která se nachází v nadmořské výšce 1 348 metrů, a okouzlující zasněžené hory kolem jsou slovy téměř nepopsatelné. Okruh kolem nádrže je upravován v délce 2,8 km. Jedinečné výhledy po Pradědově zimní říši nabízí také 15kilometrový okruh Mravenečník, který je se zmiňovanými trasami propojen u horní stanice lanovky.

I na Hané můžete vyrazit na běžky

Haná je v povědomí většiny z nás zapsaná jako rovina, přesto si i tady můžete užít běžkování. Ale samozřejmě jen tehdy, sestupí-li paní Zima i do nížin.

Na Prostějovsku můžete vyzkoušet např. dva okruhy u Protivanova: Protivanovský nebo Malé Hradisko, které jsou součástí udržovaných běžeckých tras Dranhanské vrchoviny.

Zajímavou trasu najdete také na Konicku: udržovaná běžecká stopa s názvem Napoleonská cesta prochází Přírodním parkem Kladecko.

Na Olomoucku pak doporučujeme trasu vedoucí z Domašova na Sv. Kopeček. Na start trasy je možné se dopravit vlakem, čímž vám odpadne starost o automobil a můžete si pobyt v zimní přírodě vychutnat s klidnou hlavou. 

Zimní radovánky


Bruslení

Také patří bruslení mezi vaše oblíbené zimní aktivity? Pokud ano, můžete si vybrat z venkovních veřejných kluzišť:

  • Vánoční trhy Olomouc – ledová plocha je nově umístěna na Tržnici.
  • Prostějov – bruslení v centru města. Navštívit ho můžete až do 28. 1. 2024
  • Jeseník – ledovou plochu naleznete na ulici Dukelská. 
  • Hlubočky 
  • Velká Bystřice 
  • Slatinice

Více informací zde.

Sáňkování a bobování

Oblíbená zábava na sněhu, kterou milují děti i dospělí. Lze si ho užít kdekoliv, kde je trošku větší kopeček, ale my pro vás máme dva extra tipy!

Kousek od Olomouce doporučujeme navštívit Ski areál Hrubá Voda, který se nachází v pohoří Oderských vrchů, na rozhraní Nízkého Jeseníku a Hané.

A v Jeseníkách  Horský areál Kraličák s Fun parkem, kde na vás kromě skluzavek, slalomů či prostoru pro sáňkování  čeká také snowtubing a kolotoč.

Zobrazit více nabídek

Co třeba zkusit skialpy?

Vychutnejte si zasněženou krajinu Jeseníků na skialpech. Skialpy přinášejí pocit svobody a dobrodružství úplně každému. 

Skialpové trasy Králičák - Horský areál Králičák se nachází v ideální poloze pro nástup do túr vhodných právě pro tento druh volnočasové aktivity.

Naučná skitouringová trasa - lehká trasa určená pro začátečníky nebo celé rodiny,  během níž se dozvíte zábavnou formou základní informace o skialpinismu,

Jesenický skialpový okruh - dálková trasa s možností občerstevní a ubytování

Tak trochu jiné zimní radovánky

Chcete prožít netradiční zimní zážitek? Máme pro Vás tři super tipy:

Užijte si pocit pravého mushera a projeďte se s psím spřežením zasněženou krajinou Jeseníků. Jízda na saních či terénní čtyřkolce je zážitek jak pro sportovce, tak i pro romantiky!

I v zimně se dá vyrazit na kolo - stačí si osedlat snowbike nebo fatbike a užít si bláznovou sněžnou jízdu.

A co třeba rybaření? Zimní rybolov na dírkách aneb chyťte si každý svou rybu na zamrzlém rybníku Úžas v Hynčicích pod Sušinou.

Není sníh? Zkuste prohlídku jeskyně!

Jeskyně Na Špičáku, leden - březen 2024

Pokud si budete chtít zimní dovolenou zpestřit nevšedním zážitkem, zastavte se do Supíkovic na Jesenicku. Na prohlídku mramorového labyrintu se můžete vypravit od ledna každý čtvrtek ve třech pevně daných časech – v 10, 12 a 14 hodin. Prohlídky jsou garantované, tj. není třeba se na ně objednávat předem.

Jeskyně Na Špičáku je jedinečná zejména pro své srdcové chodby, které v podzemí před miliony let vymodeloval ledovec. Podzemní systém chodeb pod Velkým Špičákem je nejstarší písemně doloženou jeskyní v Česku. 

Zasloužený relax


Nechte se hýčkat

Není nic lepšího než si dopřát po pořádné lyžovačce masáž, koupele, vířivku, nebo saunový ceremoniál v některém ze skvěle vybavených wellness center. Při návětěvě zimích Jeseníků byste si určitě neměli nechat ujít  Welness centrum Kolštejn, Wellness & Spa hotelu Sidonie v Resortu Sobotín, nebo Wellness & Spa v hotelu Villa Regenhart v Jeseníku.

A pokud jste si užívali zimní radovánky na Střední Moravě tak doporučujeme vyzkoušet Saunový svět v Hlubokém Dvoře nebo WELLNESS SCENE v Olomouci.

Ze sjezdovky do termálů

I v zimním období si můžete užít koupání pod širým nebem - stačí se vydat do Therm Parku ve Velkých Losinách. Dopřát si tady můžete koupel v devíti termálních bazénech včetně venkovních a najdete zde i saunovou zónu.

Zobrazit více nabídek

Hurá do sauny

Kde jinde se v zimně zahřát než právě v sauně? Samozřejmě můžete využít nabídky wellness center, ale my máme pro vás dva extra tipy!

Sauny v přírodě, které nabídnout zážitek v podobě saunování bez spousty lidí a s hvězdami nad hlavou. Právě taková je Olomoucká "baňa" na přirodním koupališti v Poděbradech, nebo plovoucí sauna v Sobáčově.