Trasy Cyrilometodějské stezky odkazují na kulturní kořeny Slovanů spojené s příchodem soluňských bratrů, sv. Cyrila a Metoděje, na Velkou Moravu. Dálkové trasy Cyrilometodějské stezky spojují hlavní poutní místa v Polsku, České republice, na Slovensku, v Rakousku a Itálii.
Jeden z úseků této mezinárodní pěší dálkové trasy vede i Olomouckým krajem. Jde o proznačenou trasu ze Svatého Kopečku přes Olomouc až na Velehrad. Tato trasa je někdy zvaná arcibiskupská, protože spojuje významná místa - Olomouc, Kroměříž a Velehrad. Tento úsek je dlouhý 113 km a vede nenáročným terénem s nabídkou několika opravdu významných cílů k zastavení a navštívení.
Trasa začíná na jednom z nejvýznamnějších poutních míst v ČR - na Svatém Kopečku s Bazilikou Minor, kde kromě prohlídky doporučujeme návštěvu Svatokopeckého muzea. Odtud pokračuje dále do obce Velká Bystřice, která je vyhlášená řadou folkorních akcí během tzv. Hanáckého roku, a pak už zamíříme do samotného srdce Hané - do Olomouce. Na prohlídku Olomouce si doporučujeme vyhradit delší čas, ne nadarmo je označena v průvodci Lonely planet, jako neobjevený skvost.
Z Olomouce se pak vydáte jižním směrem hanáckou krajinou s malou odbočkou k poutnímu chrámu v Dubu Nad Moravou a pak malebnou krajinou rybníků a jezer do Tovačova, jemuž vévodí Tovačovský zámek s 96 metrů vysokou Spanilou věží. V Kojetíně trasa na území Olomouckého kraje končí, ale jinak samozřejmě pokračuje dál.
V České a Slovenské republice jsou na rozcestnících Klubu českých turistů a Klubu slovenských turistů umístěny tmavě modré nálepky s bílým symbolem Cyrilometodějské stezky. V krajině jsou stezky Cyrilometodějské stezky vyznačeny v obou směrech.
Více informací o jednotlivých etapách také na webu.
www.cyril-methodius.cz