Z Litovle do jeskyní a na hrad Bouzov


Nacházíte se:
Haná
Vydejte se za do tajuplného podzemí - Javoříčské jeskyně vás okouzlí krápníkovou výzdobou a Mladečské jeskyně vás zavedou do dávná prehistorie. A pomyslnou třešničkou na dortu bude návštěva pohádkového hradu Bouzov.

Trasa: Litovel - Nové Zámky - Mladeč - Bílá Lhota - Hrabí - Podolí - Bouzov - Javoříčko - Střemeníčko - Slavětín - Loučka - Cholina - Myslechovice - Haňovice - Chudobín - Sobáčov - Litovel

Z Litovle ( dojezd: vlak, auto) se vydejte po 4. Moravské stezce do Nových Zámků. Název odkazuje na to, že zde stojí původní lovecký zámek ze 17. století, který byl po roce 1805 přestavěn do současné empírové podoby. Přestože je zámek dnes nepřístupný je výraznou  dominantou zámeckého arálu, kde navíc najdete  další romantické stavby.

Z Nových Zámků se vydejte po cyklotrase č. 6033 do Mladče, kde by vaší pozornosti neměli uniknout  Mladečské jeskyně, které patří mezi archeologické lokality světového významu. Odtud pokračujte po silnici do Bílé Lhoty, kde můžete navštívit zdejší arboretum.

V Bílé Lhotě se napojte na cyklotrasu č.  512, která vás zavede do Bouzova, kde můžete kromě hradu navštívit i historický areál a muzeum Bouzov.

Z Bouzova po cyklotrase č. 6025 do Javoříčka. Javoříčko je známemé nejen díky Javoříčským jeskyním, které vás okouzlí krápníkovou výzdobou, ale smutně se zapsalo se i do novodobé historie - poblíž jeskyní se nachází památník připomínající vypálení vesnice na sklonku II.světové války.

Z Javoříčka pokračujte dál po cyklotrase č. 6025 do Loučky, kde sjeďte doleva na cyklotrasu č. 6245 do Choliny - zde doporučujeme navštívit Hanácké muzeum , v němž se dozvíte něco o místní historii a to dokonce v hanáčtině. Z Choliny se vydejete po cyklotrase č. 6033 do Sobáčova. Tam se napojte na cyklotrasu č. 6243, která vás dovede zpět do Litovle.

Informace o trase


Typ trasy:
cyklotrasa
Obtížnost:
nízká
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
42.8 km
Celkové stoupání:
414 m
Celkové klesání:
413 m
Nejvyšší bod:
480 m. n. m.
Nejnižší bod:
232 m. n. m.

Výškový profil