Venušiny misky


Národní přírodní památka Venušiny misky jsou žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy. Nacházejí se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný u obce Velká Kraš v Rychlebských horách.

Misky vznikly chemickým působením srážkové vody, zvětráváním a kulovitou odlučností místní žuly. Misky mají průměr kolem 1 metru, největší z nich má průměr 1,5 metru, je hluboká přes jeden metr a pojme asi 65 litrů vody. Pouze v období dlouhotrvajícího sucha bývá mísa vyschlá, jinak se na jejím dně udržuje stále voda, která se jen zvolna odpařuje.

Venušiny misky jsou také oblíbeným vyhlídkovým místem. Otevírá se odsud krásný výhled na část hlavního hřebene Rychlebských hor a na Žulovskou pahorkatinu.

Místo opředené pověstmi

Jedna z nich říká, že Venušiny misky mají kouzelnou moc – žena, která si údajně do jedné ze skalních mís sedne, se do roka vdá a otěhotní.

Další pověst vypráví o nadpřirozených bytostech, nazývaným Venušin lid, kteří žili pod skalami a bylo je možno spatřit pouze po setmění. Prohlubně používali ke koupání, praní nebo k vaření.  Ztraceným poutníkům pak pomáhají nalézt správnou cestu. 

Tipy pro pěší

K vyhlídce vás zavede zeleně značená turistická cesta, na kterou můžete nastoupit buď z Vidnavy (cca 6 km, vlak), nebo z Černé Vody (cca 4 km, BUS).

Cyklotipy

Rychlebské hory jsou doslova rájem cyklistům - vždyť kdo by neznal Rychlebské stezky 

Tipy v okolí


Turistické cíle

Ubytování

Stravování