Zřícenina kdysi jednoho z nejmohutnějších jesenickcýh hradů je dnes schována v hlubokém lese.
Ve dlouhé řadě kdysi honosných jesenických hradů, ze kterých už můžeme obdivovat jen zvětralé zbytky zdiva, stojí také Kaltenštejn. Ještě před koncem první poloviny 15. století však bylo v pevnosti na kopci nedaleko dnešní Žulové rušno mnohem víc, než dnes. Hrad tehdy patřil biskupství ve Vratislavi (Wroclaw) a jako zástavu jej střídavě měli v držení nižší šlechticové. A to až do roku 1441, kdy sídlo obsadil rytíř Rachna při útěku s unesenou dcerou pána z Častolovic. Zanedlouho jej ale vyslídilo biskupské vojsko, dobrodruh Rachna přesile podlehl a vojáci ho pak i s bratrem umučili. Jen několik let nato nechal vratislavský biskup Kaltenštejn pobořit a kameny z jeho zdí následně posloužily při stavbě dalšího hradu, nedalekého Jánského Vrchu.
Kaltenštejn je jednou z nezachovalejších středověkých zřícenin v Jeseníkách. Obdivovat můžeme zbytky mohutného hradebního opevnění, dvacetimetrové torzo hlásné věže i sklepení hradebního paláce. Trosky ale do značné míry překryly letité nánosy i okolní vrostlý les.
Zajímá vás jak hrad kdysi vypadal? Podívejte se na 3D vizualizaci.
Od železniční stanice v Žulové vede k hradu 5 kilometrů dlouhá červeně značená turistická trasa, procházející i kolem pozoruhodných lomů v okolí Černé Vody.