Na zámek do Náměště na Hané a na vláčky do Střížova


Nacházíte se:
Haná
Nevíte kam na výlet s dětmi? V Náměšti na Hané si vyberte jednu z prohlídkových tras, a určitě si zahrajte interaktivní hru v zámeckém parku a ve Střížově můžete obdivovat zahradní železnici.

Trasa: Náměšť na Hané - Laškov - Střížov - Náměšť na Hané

Výlet zahájíme v Náměšti na Hané (auto, vlak), která se pyšní tím, že se zde dochovala hned tří panská sídla - navštívit můžete tzv. horní zámek, který se vypíná nad obcí, kousek od něj se nachází pozůstaky středověkého hradu a tím třetím sídlem je tzv. dolní zámek, který je dnes využíván jako sladovna.

Z Náměště se vydáme po NS Terezské údolí, která nás údolím podél řeky Šumice (po polní cestě) dovede do Laškova, kde si můžeme zvenčí prohlédnout bývalý zámek, projít se zámeckým parkem a v létě doporučujeme navštívit zdejší přirodní koupací biotop.

Z Laškova se vydáme po silnici směr Ludéřov, z cesty odbočíme doleva na cyklotrasu č. 6033, která nás podél lesa dovede na rozcestí Hradecký Dvorek, tam odbočíme na zelenou turistickou trasu, která nás zavede ke keltské svatyni  a následně po zpevněné cestě (již ne po zelené turistické značce) do Střížova, kde doporučujeme návštěvu zahradní železnice, a zpět do Náměště na Hané. 

 

Proč navštívit s dětmi zámek v Náměšti na Hané?

 Během prohlídky zámeckých interiérů v Náměšti můžete obdivovat historické panenky a pokojíčky. A pokud nechcete na prohlídku, můžete vyzkoušet interaktivní  venkovní hru o "Poklad rytíře Milíče" v parku a okolí zámku – stačí si vyzvednout herní plán a mít nainstalovanou čtečku QR kódů v mobilu (hra je dostupná během návštěvnické sezony o víkendech).  

Gastro tip

Říká se, že chcete-li poznat nějaký kraj, měli byste zapojit všechny smysly, tak nezapomeňte ochutnat piva vařená v minipivovarech v Náměšti na Hané: Pivovar Jadrníček, Náměšťský pivovar.

 

Tipy v okolí


Turistické cíle

Ubytování

Stravování

Akce

Informace o trase


Typ trasy:
cyklotrasa
Obtížnost:
nízká
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
13.9 km
Celkové stoupání:
168 m
Celkové klesání:
167 m
Nejvyšší bod:
382 m. n. m.
Nejnižší bod:
244 m. n. m.

Výškový profil