Vojenské muzeum Staré Město - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Vojenské muzeum Staré Město


Nacházíte se:
Staré Město

Bunkry z předválečného opevnění československých hranic zpřístupnili nadšenci na Staroměstsku.

Milovníci novodobé historie by si neměli nechat ujít návštěvu Vojenského muzea ve Starém Městě pod Sněžníkem, které je věnované příběhu stálého opevnění československých hranic v letech 1935 až 1938. Expozice našla své místo v budově číslo 11 v areálu někdejších staroměstských kasáren a vznikla díky několika nadšencům z občanského sdružení Beton Bunker Club Kronfelzov, pečujících řadu let o některé stavby opevnění.

Nejprve lehké a později i těžké objekty obrany hranic se v okolí Starého Města stavěly od roku 1937. Ve složitě přístupných kopcích se do podzimu 1938 podařilo vybudovat 44 takzvaných řopíků, čili menších bunkrů určených pro bezprostřední odraz nepřátelského útoku, a šest těžkých srubů, které však kvůli Mnichovské dohodě umožňující německou okupaci nebyly nikdy stavebně zcela dokončené. V každé z těžkých pevností mělo sloužit několik desítek vojáků, tyto objekty s vlastním technickým zázemím byly připravené na dlouhodobější boj.

Zájemci dnes mohou kromě samotného Vojenského muzea oficiálně navštívit a prohlédnout si i tři objekty těžkého opevnění - "Ozdravovna", "Svah" a "Lesík", přičemž o prvně dva jmenované se starají právě členové Beton Bunker Clubu Kronfelzov.

Celým staroměstským úsekem nikdy nevyužitého obranného systému prochází naučná stezka Staroměstské pevnostní oblasti.

Zavřít

Turistické informace


Beton Bunker Club Kronfelzov, o.s.
Hanušovická 351, Kasárna - budova č. 11
788 32, Staré Město