Muzeum Johanna Schrotha - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Muzeum Johanna Schrotha


Nacházíte se:
Lipová-lázně
Se slevovou kartou zdarma
Pro rodiny s dětmi

Nachází se v nově zrekonstruovaném domě č. p. 476 v obci Lipová-lázně, a to přímo pod železniční stanicí Lipová-lázně. 

Muzeum začalo psát svoji historii v roce 2007. Nese jméno Johanna Schrotha, zakladatele zdejšího lázeňství, a sídlí v nově zrekonstruovaném domě pod železniční stanicí na trati Slezského Semmeringu.

Johann Schroth otevřel lázně v tehdejší Dolní Lipové ve 30. letech 19. století. Podobně jako jeho někdejší spolužák Vincenz Priessnitz v nedalekém Frývaldově (Jeseník) používal k uzdravování lidí vodoléčbu a oba byli ve své době nesmiřitelnými konkurenty. Leckdy poměrně drastickým kůrám však pacienti příliš nevěřili a některým i naháněly hrůzu. Oba léčitelé proto také sváděli dlouhé bitvy s úřady, aby vůbec mohli své lázně provozovat.

 Expozice představuje vývoj lázeňství i dějiny obce, značně poznamenané vysídlením původních německých obyvatel po II. světové válce. V přízemí domu sídlí také Informační centrum Lipová - Lázně.

Od roku 2010 se mohou návštěvníci Lipové projít po Naučné stezce Johanna Schrotha. Je dlouhá osm a půl kilometru a na deseti zastaveních seznamuje turisty hlavně se zdejší historií. Trasa vede od muzea přes sedlo Na Pomezí a dále kolem lomů na Smrčníku a úbočí Kopřivného až k prameni císaře Josefa II. v Horní Lipové.

 

Zavřít

Turistické informace


Muzeum Johanna Schrotha
Lipová – lázně 476
790 61, Lipová – lázně

Osobnosti


  • Johann Schroth