Úsovská vrchovina a Moravský Blaník - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Úsovská vrchovina a Moravský Blaník


Nacházíte se:
Úsov

Vydejte se na výlet do malebné Úsovské vrchoviny,  a nechte se okouzlit její krásou.

Úsovská vrchovina tvoří úpatí Hrubého Jeseníku a zabíhá až k Mohelnici.  Ráz krajiny je výrazně členitý díky hluboce zaříznutým údolím vodních toků, ale přesto jsou zdejší kopce spíš mírně zvlněné a oblé.

Moravský Blaník

Nejvyšším vrcholem je Bradlo, které je někdy označováno jako Moravský Blaník a je opředeno řadou pověstí. Bradlo se vypíná do výšky 599 metrů – i když někde se dočtete, že je to rovných 600 metrů. Na jeho vrcholu najdete vyhlídkovou plošinu a Bradlo je také vyhledávaným lezeckým místem.

Něco pro milovníky historie

Srdcem celého území je město Úsov. Mezi největší a nejvýznamnější dominantu města patří zdejší hrad, později zámek, v němž dnes sídlí Lovecko - lesnické muzeum s loveckými a přírodovědnými sbírkami.

A vaší pozornosti by neměly ujít ani zdejší synagoga a židovský hřbitov. Nad Úsovem je malebná Kaple sv. Rocha, od které jsou nádherné výhledy do krajiny.

Pokud máte rádi romantické zříceniny, tak vaše srdce zaplesá při návštěva zříceniny hradu Brníčka.  

Potěcha smyslů

Zrakovým, čichovým  a chuťovým požitkem bude návštěva Levandulového statku v Bezděkově. Milovníci čokolády by určitě neměly minout Čokoládovnu Troubelice. A pokud máte rádi spojení gastrozážitků a cyklistiky, tak vás určitě nadchne cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole.

A co sluch a hmat? Tak na to není nic lepšího, než spočinout v náručí matky přírody. Nechte se ukonejšit klidným šumem stromů, zurčením potůčků a zpěvem ptáků, položte se do trávy a vnímejte její chladivý dotek, nebo zujte boty a projděte se rosou či po kamenech. A při tom všem si navíc vychutnejte všechny barvy lesa, jeho vůni i chuť lesních plodů.  

Zkrátka příroda je balzámem na duši a vám se díky husté síti značených turistických tras nabízí spoustu možností k výletů do ní. 

Tipy pro pěší

Vyrazit na výlet můžete např. na NS Krajinou památného Bradla nebo na procházku Kolem Moravského Blaníku

Cyklotipy

Pokud vás lákají cyklovýlety, připravte se na to, že budete muset trochu šlápnout do pedálů, ale bude to stát za to! Vydat se můžete např. na gastrovýlet nebo za poznáním velké trojky: hradů Mírova, Bouzova a Úsova.

Tipy v okolí


Turistické cíle

Ubytování

Stravování

Akce

Zavřít