Hřebenovka Olomouckého kraje - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Hřebenovka Olomouckého kraje


Nacházíte se:

Králický Sněžník - Kladské sedlo - Chlupenkovec - Paprsek - Smrk - Borůvková Hora  - Ramzovské sedlo - Šerák - Keprník - Vozka - Červenohorské sedlo - Praděd.  Trasa vás provede přes vrcholky všech pohoří při hranici s Polskem a Německem. Byla proznačena už před více jak 100 lety. Hřebenovka na území Olomouckého kraje je součástí trasy Česko-polské Hřebenovky, jejíž vrcholová trasa vede z Libereckého kraje přes Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. V našem kraji přechází hned přes tři pohoří. Jižní větev sem klesá z vrcholu Králického Sněžníku, zatímco severní větev se vine Rychlebskými horami. Nad Ramzovou se pak obě trasy spojují, aby poutníka po Hřebenovce Hrubého Jeseníku dovedly až na Praděd, nejvyšší horu Moravy a zároveň cílové/výchozí místo Hřebenovky. 

  Jak trasa vede

Králický Sněžník, v učebnicích zeměpisu označovaný jako „střecha Evropy“, je třetím nejvyšším pohořím v Česku. Jeho hřeben se táhne v délce asi 16 km od města Králíky po Kladské sedlo na rozhraní Čech, Moravy a Kladska. Přestože jste v oblasti pod hřebenem, kde není tolik možností k noclehu, doporučujeme vám ubytovat se na Horské chatě Návrší nebo pro ty méně náročné turisty přímo v přístřešku u Adélina pramene. Zvláštním, originálním prvkem zde je svedení pramene přímo do přístřešku. Kromě toho tu najdete také ohniště, takže nějaký ten špekáček v batohu se určitě hodí.

Další pozoruhodná zastávka na trase vás čeká u kaple Panny Marie, která původně sloužila jako poutní místo. Stojí na tomto místě od roku 1887 a vznikla a jako poděkování za nalezení cesty zbloudilému. Červené turistické značky vás odtud vedou dále směrem ke Kladskému sedlu, které odděluje Králický Sněžník od Rychlebských hor.

Hřebenovka Rychlebských hor patří k těm vůbec nejkrásnějším u nás. Turistů tu není tolik jako v jiných regionech a přitom nabízí nádherné  a nečekané výhledy, například na Sněžku nebo Králický Sněžník, a to navíc z odlišných úhlů než jsme zvyklí.

Od Kladského sedla pokračujete přes vrch Chlupenkovec a Medvědí boudu, až se dostanete do blízkosti Horské chaty Paprsek, kterou prostě nemůžete opustit bez návštěvy kaple sv. Kryštofa. Od chaty se vydáte na Smrk (1127 m n. m.), který je nejvyšší horou pohoří. Tady můžete načerpat sílu v turistickém přístřešku.

Pokud se chcete, alespoň krátce, ponořit do historie těchto míst, navštivte zaniklou osadu Hraničky. Až tudy budete procházet, udělejte si chvíli čas, a seznamte se s historií tohoto místa… Další inspirativní místo na trase, které byste neměli minout, je kaplička sv. Urbana v Zálesí. Ale nenechte se mýlit, není to ledajaká kaplička, jedná se o nejmenší minigalerii na světě, kde se pravidelně pořádají výstavy uměleckých děl.

Dále pokračujte směrem k Prameni Saletta (objeven v roce 1851), který se pro své léčivé účinky stal místem návštěv věřících, kteří přicházeli k Poutní kapli Panny Marie La Salettské.  

Na další kouzelné výhledy se můžete těšit dále na trase, užijete si je z Kovadliny a Borůvkové hory (899 m n. m.), přičemž zdejší hraniční věž je důležitou turistickou křižovatkou a zastávkou.

Hřebenovka ovšem v Olomouckém kraji nevede pouze při česko-polské hranici, její trasa se vine také hluboko do vnitrozemí. Z Ramzovského sedla značení stoupá na Šerák (1351 m n. m.), zde nezapomeňte navštívit turistickou chatu Jiřího, která je kamenným pokladem již více než 130 let a kde můžete obdivovat díla českého akademického sochaře Otmara Olivy. Dále trasa pokračuje po hlavním hřebeni Hrubého Jeseníku, přes Keprník (1423 m n. m.) kolem Vozky (1377 m n. m.) a Kamenného okna do Červenohorského sedla (1013 m n. m.), a odtud dále přes Turistickou chatu Švýcárna, až na samotný Praděd (1492 m n. m. ), nejvyšší horu Jeseníků. Ani na této trase není nouze o panenskou přírodu, nádherné výhledy, ale také třeba zajímavé pověsti. 

Příběh

Jeden z příběhů se vztahuje k nedaleké hoře Vozka (1377 m n. m.). V době hladomoru prý poblíž tohoto místa zapadl kočí i s kočárem a pro vyproštění kola podložil chlebem. Za svou rozhazovačnost byl vzápětí ztrestán – nebožák totiž zkameněl. Právě podle něj pak byl údajně vrchol pojmenován Vozka.  Co je na tomto příběhu pravdy, to dnes přirozeně nezjistíme. Rozhodně ale víme, že místní výhled je úchvatný! Prožít zde nahoře jeden jasný večer pod oblohou plnou hvězd je slovy nepopsatelné. Vyčkejte si na večerní čarokrásný výhled, ranní východ slunce a probuzení horského okolí a vychutnávejte ony fascinující okamžiky světel a stínů, které vás naprosto pohltí. Podaří-li se vám navíc za hezkého počasí skloubit návštěvu všech výše popisovaných míst, bude vaše putování po Hřebenovce v Olomouckém kraji nepochybně patřit k nejhezčím turistickým zážitkům vůbec.     

Gastrotip

Po trase si nenechte ujít návštěvu Horské chaty Paprsek, která nabízí v rámci své kuchyně i krajovou specialitu  - vyhlášené domácí borůvkové knedlíky. 
 Dáte si rádi jednu na zdraví? Pak určitě ochutnejte likér zlatavé barvy, vyrobený z místních bylin. Je pojmenovaný jak po hoře Praděd, tak i podle Praděda, mytického ochránce Jeseníků. Dostanete ho např. na turistické chatě Švýcárna. Jste milovníci piva? Tady rozhodně nebudete mít nouzi. Pivovar Holba Hanušovice se pyšní různými druhy pivních speciálů, které běžně dostanete na horských chatách, které jsou přímo po trase Hřebenovky. 

Zavřít

Víte že


  • V případě, že budete chtít absolvovat trasu hřebenovky v letních měsících, doporučujeme si najít čas a v části Rychlebských hor sejít z trasy do Žulové, na její jižní okraj - osada Starost, kde si užijete parádní koupání v zatopeném lomu Transgranit.