Jeskyně Na Pomezí - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Jeskyně Na Pomezí


Nacházíte se:
Lipová-lázně
Se slevovou kartou 15 - 50 %

Jde o největší jeskynní systém v ČR vzniklý rozpouštěním mramoru. Zásluhu na vzniku těchto majestátních přírodních prostor má podzemní i povrchová voda z říčky Vidnávky. Leží nedaleko Priessnitzových lázní v Jeseníků. 

Velká jejich část, objevených v roce 1936, patří k tzv. živým - to znamená, že se zde pořád vytvářejí nové krápníky a formují se starší krápníkové útvary.   

  Navštivte na více než půlkilometrové trase místa, o jejichž malebnosti vypovídají už sámy názvy: Ledový dóm, Bílý dóm, U Smuteční vrby, Římské lázně, Klenotnice, Královský komín... Z typických krasových jevů tady můžete obdivovat tlakové obří hrnce, vyhloubené proudící a vířící vodou, nátekové útvary vytvářející kaskády, mohutné členité krápníky a tajemná jezírka.

Jeskyni najdete přímo u silnice č. 60  - z Jeseníku je to 7,5 km.  Přímo u vstupu do jeskyní naleznete parkoviště, kde pohodlně zaparkujte autobusem i osobním autem. Nejbližší vlaková zastávka je v obci Lipová lázně (3km).

Tipy na výlety po okolí:

Pokud budete pokračovat směrem dál po silnici č.60 směrem k hraničnímu přechodu Bílý Potok, určitě se zastavte v Račím údolí, kde najdete unikátní secesní Tančírnu.   Pak se můžete ještě projít k nedaleké vyhlídce Čertovy kazatelny, nebo ke zřícenině hradu Rychleby. V Javorníku pak nesmíte vynechat prohlídku zámku Jánský Vrch.

Pokud pojedete směrem do Jeseníku a Lipové, rozhodně se  zastavte ve Faunaparku v Horní Lipové. Návštěva rozhodně stojí za to.

Přímo z Lipové se můžete vydat na dvě naučné stezky - příjemná procházka do lázní vás čeká na stezce Schroth - Priessnitz. Po stopách slavného léčitele se pak vydejte po naučné stezce Johanna Schrotha.

Zavřít

Turistické informace


Lipová Lázně