Konicko - kraj vděčící za své jméno koním - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Konicko - kraj vděčící za své jméno koním


Nacházíte se:

Konicko je součástí Hané, ale rozhodně nečekejte rovinu, zdejší zvlněná krajina se totiž rozprostírá na území hned dvou vrchovin a to Drahanské a Zábřežské. Je to pestrá krajina, která vás okouzlí malebnou přírodou - krajina jako stvořená k výletům ať už pěším nebo cyklo. Konicko patří k méně známé oblasti, která se nachází severozápadně od Prostějova. A věřte, že Konicko vás opravdu nadchne. Možná právě proto, že tady nejsou davy turistů a přesto je tady co vidět. 

A kam se vypravit? Například do Přírodního parku Kladecko, jímž vede naučná stezka a kde se na mnoha místech vyskytují ohrožené a vzácné druhy rostlin a živočichů. Nebo do Rakovského údolí k Ochozské kyselce, která má nejen skvělou chuť, ale také pomáhá léčit chudokrevnost a zažívací potíže. Rakovským údolím protéká řeka Pilávka a pokud dojdete až k jejímu prameni, uvidíte dokonce zkamenělou vílu, která podle pověsti čeká na svého osvoboditele. 

Řemeslný fortel našich předků

Obdivovat můžete i další výsledky lidské činnosti. Vaší pozornosti by určitě neměli uniknout zdejší tři dochované větrné mlýny, které najdete v obcích Jednov, Hačky a Přemyslovice. Turistickou zajímavostí je i umělá zřícenina hrádku s příznačným názvem Špacírštejn, kterou nedaleko obce Lipová postavil v letech 2006 – 2010 jeden z místích obyvatel. 

A samozřejmě nemůžeme opominout ani centrum celé oblasti, kterým je město Konice. V Konici určitě navštivte zdejší zámek, kde sídlí Muzeum řemesel Konicka. Muzeum se pyšní největší sbírkou sekyrek v České republice, která je zapsaná v Guinnessově knize rekordů.  V zámku najdete i turistické informační centrum, kde Vám dají další tipy, kam na Konicku vyrazit.   

S Konickem sousedí na sevru  Bouzovsko, na východu Mánesův kraj a na jihovýchodu Prostějovsko.

 

Gastrotipy:

Říká se, že chcete-li poznat nějaký kraj, měli byste zapojit všechny smysly, tak nezapomeňte ochutnat místní pivo: Velkorakovský minipivovar 

Tipy na pěší turistiku:

Z množství značených tras by neměly vaší pozornosti ujít naučné stezky NS Kladecko   NS Staré Hradisko

Cyklotipy:

Za Ochozskou kyselkou     Za větrnými mlýny kolem Konice

 

 

Tipy v okolí


Turistické cíle

Ubytování

Stravování

Akce