Tvargle a pivo Tvarg - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Tvargle a pivo Tvarg


Velká Bystřice

Máte rádi tvarůžky? A co pivo, chutná vám? Představujeme příběh jednoho pivovaru a sýrárny.

 V rozhovoru vám představujeme Blanku Poštulkovou a Davida Kapsiu, kteří mají na starosti vše, co se týče právě těchto dvou pochutin. A to v sýrárně a pivovaru TVARG ve Velké Bystřici.  

O tom, že máte rádi tvargle a pivo nemůže být pochyb. Jak ale tvargle máte nejraději - v jaké úpravě?

David: Mám rád tvargle na čerstvém chlebu, s dobrým máslem a cibulkou. K tomu správně vychlazené pivo.

Blanka: Já jsem na tvarůžcích vyrostla, takže se nebojím žádných chuťových kombinací. Srdcem u mě vyhrává tvarůžková kremrole plněná pomazánkou z voňavých tvarůžků.

Jaké pivo je vaše nejoblíbenější?

David: Poctivě hořký ležák, to je základ. Poslední roky rád objevuju chutě svrchně kvašených piv. Aktuálně mě dost baví tzv. kyseláče (poznámka: kyseláč - svěží silné pivo s výraznou ovocnou, kyselou chutí).

 Blanka: Černé pivo a jeho čokoládovo-kávové tóny, které umí pivu dát sládci TVARGu😊    

Mohou se tvargle „nepovést“? A co pivo, jak se může zkazit várka?

David: Výroba piva a tvarůžků je biochemický proces. U tvarůžků hraje roli zejména kvalita tvarohu a ročního období, proto jsou jednotlivé várky mírně odlišné. Co se týče piva, tady se jedná o degeneraci pivovarských kvasinek, což může způsobit zhoršení kvality piva – jeho chuti i vůně.      

Proč jste si vybrali právě Velkou Bystřici jako místo provozování Vašeho podnikání?

David: Našli jsme unikátní objekt, který spojoval vše, co si projekt TVARG zaslouží. Pivovarské sklepy, kde jsme mohli obnovit pivovarskou výrobu a kamenné sklepy pro tvarůžkárnu. Oživení nevyužitého areálu, kde píšeme kapitolu jeho dalšího příběhu v 21. století.

Blanka: Mně je také sympatická atmosféra mezi lidmi v Bystřici. Koná se tady celá řada kulturních i folklórních akcí po celý rok, na kterých spolupracují právě místní obyvatelé. Takže i když to není velké městečko, pořád se něco děje, žije to tady.      

Když hosté zavítají k vám do Tvargu, jakou aktivitu byste jim doporučili v okolí Velké Bystřice?

Blanka: Procházku k přehradě nad Velkou Bystřicí, odkud vede turistická trasa na Svatý Kopeček s bazilikou a zoologickou zahradou. Nebo výlet do údolí směr HlubočkyHrubá Voda, kde je řada možností pro pěší turistiku či zážitky na bobové dráze.

David: Mám rád lokalitu Velké Bystřice, která je pestrá sama o sobě. Zámecký park s originálními stromovými houpačkami doporučuji jen tak na procházku. Dále je skvělá cyklostezka, vhodná i pro kolečkové brusle nebo dětské odrážedlo. Navíc, znáte pumptrack ve Velké Bystřici?      

Jaké výletní místo v Olomouckém kraji máte nejraději, a proč?

Blanka: Pohádkový hrad Bouzov a vyhlídku z hradní věže. V horkých letních dnech pak prohlídku v Javoříčských jeskyních, které mají nádhernou krápníkovou výzdobu.

David: Oblíbil jsem si okolí Šumperku. Je dobře dostupné vlakem a nabízí velké množství aktivit - pěší turistiku nejen ve městě, úžasná je blízkost kopců a výhledy na Jeseníky. Osobně mám moc rád výšlap z Bludova na Bludoveček.    

Co nového se děje v Tvargu – můžete čtenáře pozvat na akci, představit novinku, plány…

Blanka:  TVARGLE Fest  - gastronomický festival se zaměřením na pivo a tvarůžky, který se pravidelně koná v polovině září.

David: Nově jsme zpřístupnili exkurzi do kamenných sklepů tvarůžkárny, kde zrají TVARGLE. Vaří se také podzimní, jarní i vánoční speciály. 

Mohli byste se podělit o nějaký úsměvný zážitek s hostem, zákazníkem na prodejně, nebo účastníkem prohlídky?              

Blanka: Vždy mně pobaví, když se zákazníci ptají, zda nám chutnají tvarůžky a zda je vůbec jíme…               

David: Lidé si často myslí, že pivo desítka leží 10 dní a pivo dvanáctka leží 12 dní - to je pro mě jako sládka hodně úsměvné. Proto v rámci exkurzí návštěvníkům vysvětlujeme, co je vlastně označení stupňovitosti českého piva (samozřejmě nejen to).  

Chcete se to dozvědět i vy? Dostali jste chuť na tvargle a pivo?

Přijeďte do Tvargu😊 

Zavřít