Olomouc - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Olomouc


Olomouc

Olomouc,  hanácká metropole, je správním centrem Olomouckého kraje a odedávna patří k nejvýznamnějším městům českého státu. Díky svojí poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po několik staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Olomouc, od roku 2000 zapsána díky Sloupu Nejsvětější Trojice na Seznam UNESCO, je po Praze druhá nejrozsáhlejší památková rezervace v ČR.

Pro svou atmosféru je Olomouc vyhledávaným centrem řady kulturních, společenských a sportovních akcí. Už více než čtyřicetiletou tradici má mezinárodní zahradnická výstava Flora Olomouc. Oblíbený je také Podzimní festival duchovní hudby či Mezinárodní varhanní festival. Své fanoušky si našly také mladší akce - Beerfest, Festival Flamenca nebo Olomoucký ½ maraton. Příjemnou relaxaci nabízí rozlehlé parky plné zeleně, moderní Aquapark i velká zoologická zahrada na Svatém Kopečku.

Sloup Nejsvětější Trojice

Jedinečné barokní sousoší, sahající do výše 35 m, vzniklo v letech 1716-1754 a je ozdobeno více než čtyřiceti sochami. Od roku 2000 je zapsán na seznam UNESCO.

Ve spodní části Sloupu Nejsvětější Trojice se ukrývá sezonně přístupná kaple. 

Olomoucká radnice a orloj

Radnice je dominantou Horního náměstí.  Jednou z nejatraktivnějších zajímavostí je jistě olomoucký orloj, jehož současná podoba je poplatná socialistickému realismu a byla vytvořena podle návrhů Karla Svolinského. 

Produkce orloje se spouští denně ve 12:00 hod.

Soubor barokních kašen

V samotném centru města jen ztěží přehlédnete nádherné kašny. Jedná se o soubor barokních kašen, ke kterým na začátku 21. století přibyla ještě další, která slouží k osvěžení dětem během parného léta ve městě...

Mariánský sloup

Mariánský sloup tvoří dominantu Dolního náměstí. Byl postaven po morové epidemii v Olomouci (1713-1715) z iniciativy kameníka Václava Rendera.

Kostel sv. Mořice

Kostel patří k nejvzácnějším stavbám pozdní gotiky na Moravě. 

Kostel sv. Michala

Nejstarší zmínka o kostelu pochází z roku 1260, nová barokní budova byla přistavena G. P. Tencallou v letech 1676-1699. Přístupná je křížová chodba, kaple sv. Alexeje,  zajímavostí rajský dvůr s dětským koutkem, sklepení s podzimním jezírkem a poustevnou a věž. 

Kaple sv. Jana Sarkandra

V místě novobarokní kaple stávala městská věznice, kde byl roku 1620 vyslýchán a umučen kněz Jan Sarkander, svatořečený v roce 1995 papežem Janem Pavlem II. 

Vila Primavesi

Secesní vila vídeňské provenience vychází z anglické halové dispozice. 

Jezuitský konvikt

Umělecké centrum Univerzity Palackého, součástí konviktu je kaple Božího Těla. 

Chrám Panny Marie Sněžné

Barokní kostel vznikl v roce 1712 jako součást jezuitské univerzity. V roce 1778 přešel pod správu olomoucké vojenské posádky, přechodně byl využíván jako kasárna a skladiště. 

Arcibiskupský palác

Honosný raně barokní palác je od svého vzniku sídlem olomouckých biskupů a arcibiskupů. V současnosti se jedná o jediné veřejnosti zpřístupněné sídlo arcibiskupa ve střední Evropě.

Lokalita Olomouckého hradu

Areál Olomouckého hradu, silně pozměněný pozdějšími úpravami a přestavbami, se nachází na Václavském návrší. Nejvýznamnější částí hradu je v současnosti novogotický dóm sv. Václava a částečně dochovaný románský biskupský palác - Přemyslovský palác-  s architektonicky cenným provedením okenních otvorů. 

TIP! Vyzkoušejte si jízdu na Ološlapu - pojízdném baru, v němž se sedí, šlape a popíjí pivo skupina až 11 lidí. Návštěvníkům i místním obyvatelům se tak naskýtá skvělá příležitost poznat historii města, pobavit se s přáteli u dobrého regionálního piva a odnést si netradiční zážitek. Doporučujeme také poznávací plavby Ololodí po řece Moravě.

 

Zavřít

Turistické informace


Horní nám. (podloubí radnice)
779 11 Olomouc

Víte že


 • Světově respektovaný průvodce Lonely Planet Olomouc opakovaně označil za nejkrásnější město České republiky a za nejlepší z padesáti skrytých pokladů Evropy.
 • Olomouc byla v minulosti rovněž významným obranným centrem, což dokládají zachovalé fortové pevnosti a pozůstatky vojenského opevnění města. Řada objektů někdejší Císařsko-královské olomoucké pevnosti je dnes přístupná veřejnosti.
 • Historie Olomouce je spjata s osobnostmi světového významu. Pobýval zde např. Sigmund Freud, Wolfgang Amadeus Mozart, papež Jan Pavel II., císař František Josef I. či Marie Terezie.

Osobnosti


 • Sv. Pavlína
 • Filmová místa


  Město Olomouc
  Moravská metropole je známá především svými jedinečnými historickými památkami. Význam Olomouce podtrhuje Univerzita Palackého, druhá nejstarší univerzita v ČR a sídlo moravského arcibiskupství.

  Natáčelo se zde