Jesenicko z pohledu informačního centra - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Jesenicko z pohledu informačního centra


Nacházíte se:
Jeseník

Co obnáší práce v informačním centru, jaké jsou nejčastější dotazy turistů a tipy na výlety po Jesenicku - to vše tvoří další příběh regionu, tentokrát z okolí Jeseníku.

O své postřehy se podělila pracovnice inforačního centra Katovna v Jeseníku, paní Agnieszka Więckowska, rodačka z polské Wroclawi.

1.       Co doporučujete v Jeseníku a nejbližším okolí, dejme tomu, rodině s dětmi?


Mám velice ráda turistický okruh na vyhlídkovou věž  Zlatý Chlum i s aplikací Skryté příběhy, kde herní trasu doprovází postava jesenického kata Michala Waxmanna. Trasa začíná a končí v TIC v Katovně, vede přes Čertovy kameny, Zlatý Chlum a Křížový vrch. Během trasy plní děti zábavné úkoly. Po návratu obdrží v TIC Jeseník odměnu (pozn. délka trasy 9,5 km, časová náročnost 4 hodiny, 9 zastavení). Další tip je výlet vláčkem Lázeňáčkem z Jeseníku do Priessnitzových léčebných lázní Jeseník. Rodiče s dětmi mohou pak navštívit háj Víly Ozdravy, lázeňskou kolonádu, balneopark nebo Muzeum kostek Lega. Doporučila bych také Adrenalin Ranč Orel, lanové centrum nebo dětské terénní čtyřkolky. V případě špatného počasí je skvělým místem Vlastivědné muzeum Jesenicka ve vodní tvrzi nebo zábavní centrum Bělá v pohybu v Bělé pod Pradědem. Rodiny s dětmi můžou také využít slevy, které nabízí YES Card nebo Olomouc region card.

2.       Jaká jsou Vaše nejoblíbenější turistická místa v Olomouckém kraji, a proč?


Já miluji jesenickou panenskou přírodu, lesní stezky, hory, krásné výhledy, tekoucí potůčky... Kvůli tomu se mi líbí samotný Jeseník i jeho okolí. Nenechám si ujít také procházku po pramenech v Priessnitzových lázních, mám ráda jeskyně Na Pomezí a Na Špičáku. I obec Lipová- lázně má své kouzlo – krásné jsou stále obnovované budovy Lázní Johana Schrotha, úžasný Faunapark nebo nedaleký Lesní bar. Směrem k Javorníku uvidíte kostel na Boží hoře v Žulové, obří stůl a židle na Lánském vrchu a před samým městem Javorník je odbočka na Račí údolí s Tančírnou. 

 

3.       Jak jste se ocitla v Jeseníku, jak dlouho už žijete v ČR? 


Do Jeseníku jsem přijela poprvé s rodinou na dovolenou -  a  byla to láska na první pohled. Když se pak naskytla příležitost, přestěhovala jsem se tady natrvalo. Už je to vlastně 7 let.

4.       Je nějaký rozdíl v otázkách polských turistů a českých turistů? Na co se nejčastěji ptají?


Mezi polskými a českými turisty nevidím žádné až tak velké rozdíly. Polští turisté se často ptají na regionální produkty a českou tradiční kuchyni.  A také  na smažený sýr, který sice do ní nepatří, je ale pro Poláky přímo kulinářským magnetem.  Čeští turisté se zase ptají, co je zajímavého i na polské straně Jeseníků a samozřejmě jakou restauraci či kavárnu bych doporučila.

5.       Pamatujete si na nějaký kuriózní dotaz nebo požadavek?

Každý zaměstnanec TIC musí být tak trochu psycholog a diplomat, protože očekávání i v rámci jedné rodiny na formu trávení volného času se velmi liší. Vzpomínám si na jeden manželský pár. Pán mě požádal, abych mu ukázala nějakou dlouhou, těžkou hřebenovku a jeho paní mi za jeho zády zoufale ukazovala, abych to nedělala. Řekla jsem, že pro první dny bych doporučovala kratší, ale také krásný, výlet na Zlatý chlum v rámci aklimatizace… Nakonec to všechno dobře dopadlo. Někdy je otázka jakýmsi rébusem -  „Při jízdě autobusem jsem viděl kříž, co je to za kříž?“. Nebo: „Slyšel jsem o kamenech na hoře, co je to za kameny?“ Padl také dotaz, kde se aktuálně nachází stádo krav na Pradědu…Jednou jsme také měli malou „záchrannou akci”, když nám volal pán, že dostal smyk a jeho auto sjelo ze silnice a visí na svahu. Občas dostáváme i otázky, které souvisí se vzpomínkami z poválečné historie Jeseníku, což je pro nás také velmi zajímavé. Ukazuje se, že nejsme jen informačním centrem pro turisty, ale i pro obyvatele města Jeseník a okolních obcí. Často předáváme telefonní čísla na lékaře, řemeslníky a úřady. Jednou mi dokonce volal nervózní starší pán, že mu prasklo potrubí  v domě a  teče voda. Požádala jsem ho, aby uzavřel hlavní uzávěr vody, a dala jsem mu kontakt na instalatéra a zedníka.

 

Zavřít