Praděd - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Praděd


Nacházíte se:
Malá Morávka

Majestátní symbol celých Jeseníků - to je Praděd. Nejvyšší hora Moravy a Slezska (1492 m) leží přímo na hranici Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Praděd je významnou křižovatkou turistických (cyklo i pěších) tras. V blízkém okolí se nachází nejvýše položené lyžařské středisko v ČR.
Vrchol a jeho široké okolí spadá do národní přírodní rezervace Praděd. Její součástí je vrchol Pradědu, Bílá Opava, Divoký důl, Petrovy kamenyy a Velká a Malá kotlina, kde narazíte na vzácná alpínská společenstva, lesní porosty pralesovitého charakteru nebo ledovcové kary.
Oblast Velké kotliny je floristicky nejbohatší lokalitou v ČR. Na celém území rezervace platí přísné podmínky, jejichž cílem je chránit tento skvost regionu.
 

Rozhledna

Na vrcholu stála v letech 1912  až 1959 rozhledna v novogotickém stylu. Nynější vysílač byl postaven v roce 1983. Rozhledna se nachází ve druhé, vyšší prosklené plošině televizního vysílače Praděd ve výšce 73 m od paty věže a je přístupná i výtahem.
Nadmořská výška rozhledny je 1562,8 m n.m., což je druhé nejvyšší místo v České republice. Samotný vysílač (146,5 m) se pak tyčí nad vrcholem Sněžky o 35 m.
Z rozhledny je za příznivého počasí široký rozhled, zejména na podzim a v zimním období, kdy můžeme vidět Krkonoše (126 km), Beskydy (105 km), Malou Fatru (150 km).

Přímo v budově najdete také restauraci i hotel.

Tipy v okolí


Turistické cíle

Ubytování

Stravování

Akce

Zavřít

Víte že


  • Praděd byl oblíbeným cílem návštěvníků hor již od 2. poloviny minulého století
  •  Na vrcholu hory najdete i hraniční kámen řádu německých rytířů a vratislavských biskupů z roku 1721.