Litovelské Pomoraví - zelené srdce Hané - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Litovelské Pomoraví - zelené srdce Hané


Nacházíte se:

Přímo v srdci Moravy se mezi starobylými městy Olomoucí a Mohelnicí se rozprostírá Litovelské Pomoraví. Jedná se o ojedinělou vnitrozemskou říční deltu s cennými biotopy i turistickými atraktivitami, která se táhne okolo ramen řeky Moravy. Uprostřed tohoto jedinečného přírodního systému leží královské město Litovel, které propůjčilo svůj název celé oblasti.

Zelené srdce Hané

Litovelské Pomoraví bylo v roce 1990 vyhlášeno jako chráněná krajinná oblast (CHKO Litovelské Pomoraví) o celkové ploše 96 km2.  Komplex rozsáhlých lužních lesů a luk je doslova unikátní v rámci celé Evropy.  Mimo to zahrnuje území i krasový vrch Třesín s přístupnými Mladečskými jeskyněmi, , které se pyšní hned 3 nej:  jsou patrně nejstarším, největším a nejsevernějším sídlištěm moderních lidí (kromaňonců) v Evropě, kteří zde žili již před více než 31 tisíci lety.

Památky a muzea

Nedaleko Mladče se nachází romantický areál Nové Zámky, kde se Lichtenštejnové snažili o vytvoření volného anglického parku se souborem drobných romantických staveb. Krajinnou kompozici navrhl Bernard Petri, autor úprav lednicko-valtického areálu.

Pokud rádi navštěvujete památky a muzea, tak by vaší pozornosti neměla ujít města Úsov a Loštice, které se sice už nachází mimo CHKO, ale určitě doporučujeme je navštívit. Dominantou Úsova je zámek, v němž najdete lovecko-lesnické muzeum.  V  Lošticích se můžete v Muzeu Olomouckých tvarůžků seznámit s historií a výrobou tohoto unikátního sýra. Obě města se mohou také pochlubit dochovanými židovskými památkami.  

Jak se žilo a žije  na Hané

Pokud se chcete dozvědět něco víc o životě Hanáků tak se vydejte do Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech a nebo do Hanáckého muzea v Cholině. Zajímavým zážitkem a tipem pro rodiny s dětmi je jízda na formanských vozech, nebo návštěva farmy Doubravský Dvůr.

Ochutnejte místní speciality

Rozhodně musíte ochutnat Olomoucké tvarůžky, které se vyrábí v Lošticích! Koupit je můžete v muzeu, nebo ve zdejším tvarůžkovém automatu, a v různých úpravách je najdete také na jídelním lístku v mnoha restauracích v okolí.  Pokud chcete vyzkoušet něco méně tradičního, zajděte si do Tvarůžkové cukrárny a vyzkoušejte zdejší tvarůžkové moučníky, nebo burgery. A po dobrém jídle určitě oceníte dobře vychlazené pivo – pěnivý mok můžete ochutnat v Pivovaru Litovel,  nebo v minipivovarech Melichárek a Chomout.

Vodní radovánky

K létu jednoznačné patří voda a koupání v přírodě – a věřte, že tady je z čeho vybírat:  Moravičanské jezero, pískovna Náklo, pískovna Poděbrady, nebo lom Nová Ves. Na své si přijdou i rybáři, ti si mohou zarybařit ve výše zmíněných pískovnách, nebo na rybnících v Sobáčově nebo na Chomoutovském jezeře.

Je libo trochu adrenalinu? Vyzkoušejte sjezd řeky Moravy –  ta je celoročně sjízdná od Postřelmova až po Olomouc. Tento úsek je dlouhý cca 70 km a dá se ujet za 3-4 dny. 

S Litovelským Pomoravím sousedí na jihu Bouzovsko a Mánesův kraj a na severu Podhůří Jeseníků.

Tipy pro pěší turistiku

V CHKO Litoveské Pomoraví najdete několik naučných stezek:  NS TřesínNS Romantický areál Nové Zámky , NS Litovelské luhy.

Cyklotipy

Celým Litovelským Pomoravím prochází 4. Moravská stezka a zajímavým tipem je také cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole

Další cklotvýlety, které by Vás mohly zujmout: Z Litovle do jeskyní a na hrad Bouzov, Z Litovle na zámek Náměšť na Hané, Z Litovle za regionálním pivem, Z Mohelnice do Loštic za chutí tvarůžků

 

 

Zavřít