Po Jantarové stezce - Prostějovsko - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Po Jantarové stezce - Prostějovsko


Nacházíte se:

Prostějovsko je krajina kontrastů, kde se na jedné straně zdvihá Drahanská vrchovina a na straně druhé se otvírá široká hanácká rovina. Na své si tady přijde opravdu každý, stačí si jen vybrat z množství výletů. Ať už rádi lenošíte u vody, jezdíte na kole, nebo navštěvujete památky, to všechno si na Prostějovsku užijete.  

V minulosti tudy vedla starodávná kupecká trasa označovaná jako Jantarová stezka, která patřila k nejvýznamnějším v Evropě. Vedla od Baltu ke Středozemnímu moři  a jak už název napovídá, hlavním obchodním artiklem byl jantar. Obchod s jantarem byl jedním z důvodů vzniku a rozkvětu keltských sídel na Moravě. A právě na Prostějovsku se nachází vůbec největší moravské keltské opidum Staré Hradisko.  

V sedle kola po Jantarové cyklostezce 

Pokud by Vás zajímalo, kudy ona pradávná kupecká trasa vedla, stačí se vyhoupnout do sedla kola a vyrazit na cyklotrasu č. 5, která je známá jako Jantarová cyklostezka a je ideálním průvodcem Prostějovskem. Naše putování začíná  v protivanovském výběžku, kde si můžete „zadovádět“ v Adrenalinovém centru Baldovec, nebo vystoupat na rozhlednu Kopaninka. 

Následuje průjezd vojenským újezdem Březina, kdy  na chvilku „zaskočíme“ do sousedního kraje, a pak už se otevře pohled na majestátní Plumlovský zámek. Z Plumlova cyklotrasa dál vede kolem Plumlovské přehrady do Mostkovic, přičemž máte na výběr po kterém břehu pojedete, kolem přehrady totiž vede okružní trasa.  

Dál vás cyklotrasa povede souběžně s NS podél říčky Hloučely až do Prostějova. Město se do povědomí veřejnosti zapsalo především tenisem, ale k vidění je toho daleko víc – např.  historické centrum města, kde najdete např. muzeum, zámek, aj. Z Prostějova cyklotrasa míří do Olomouce.

Léto to je koupání a akce

Pokud patříte k milovníkům přírodního koupání, tak v Plumlově máte na výběr, zda zvolit koupel v Podhradském rybníce, nebo v přehradě. U obou těchto vodních ploch se navíc nacházejí kempy.

Během léta Plumlov ožívá díky akcím. Pokud máte rádi keltskou hudbu, tak jistě oceníte červencový festival Keltská noc, v srpnu můžete navštívit  závody dračích lodí Plumlovský drak, nebo se proletět balonem při akci Balony nad Plumlovem.  Zkrátka léto a Plumlov patří k sobě.  

A co by ještě nemělo ujít Vaší pozornosti?  

Doporučujeme zavítat do Otaslavic. Přímo v obci najdete zříceninu hradu Otaslavice a také malé muzeum řemesel. Kousek od obce se nachází skalní masiv Obrova noha a pozůstatky stejnojmenného hradiště.

Pokud chcete trochu víc zažít pravou Hanou s jejím folkorem, tak navštivte Štětovický skanzen nebo štětovickou Zlatou farmu.  A po celodenním výletu si můžete dopřát relaxaci v městských lázních v Prostějově, nebo v lázních Skalka.  

S Prostějovskem na  východě sousedí Tovačovsko, na severu Mánesův kraj na severozápadě Konicko.

Gastrotipy

Říká se, že chcete-li poznat nějaký kraj, měli byste zapojit všechny smysly. V Prostějově si určitě si nenechte ujít návštěvu Palírny u Zeleného stromu , která je pravděpodobně nejstarší nepřetržitě fungující palírnou v Evropě, při exkurzi se dozvíte spoustu zajímavostí a samozřejmě budete moct ochutnat.  A doporučujeme zavítat v  Otinovsi do výrobny sýrů, kde se vyrábí sýr Niva.

Tipy na pěší turistiku

 NS Biokoridorem Hloučela    NS Staré Hradisko    NS Obce Čehovice 

Letní tip

V horkém létě určitě uvítáte i osvěžení, které mimo Plumlovskou přehradu a Podhradský rybník nabízí také: aquapark Koupelky Prostějov, nebo přírodní koupací biotop v Otaslavicích.

Zimní tip

V zimě můžete na Protivanovsku vyrazit na běžky - najdete zde dva upravované běžecké okruhy: Okruh Malé Hradisko a Protivanovský okruh
Zavřít